Merkez Valiliği ve Mülkiye Başmüfettişliği Hakkında

Hüseyin Akkaş

Başlıkta yazdığım “Merkez Valiliği” mevcut olan Mülkiye Başmüfettişliği konumunun valilerimize haksızlık olduğunu düşündüğümden dolayıdır.

Bazı siyasi otoritenin görevde olan valilerimize söz geçirememesi nedeniyle işittiği “Bu adil bir durum değil ne olur ki en fazla merkez valisi olurum” cevabına karşılık oluşturulan Mülkiye Başmüfettişliği ciddi anlamda valilerimiz için hakkaniyetli bir durum değil.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun valiler konusunda bir anlamda gençleşmeye önem verdiği malumunuz. Bu durumda 38 – 50 yaş bandında vali olan bir kaymakamımız 2-3 yıllık bir valilik görevi sonrası Mülkiye Başmüfettişliği görevine alınması vebal değil mi!

Tecrübelerinin demlendiği bir dönemde, en verimliği olacağı zamanda bir anlamda pasifize edilmesi cidden haksızlık değil mi?

Temennimiz odur ki yapılması planlanan yeni çalışma bir sonuç getirir bu konuda.

Bir Valimizin Düşüncesi

Son yapmış olduğum seyahatimde bir valimiz ile sohbet etme imkanım oldu. Konu aktif görevden alınmaya gelince valimize sordum; Sayın valim bir ilin mülki amirisiniz. Bu halka hizmetin en veremli makamındasınız. Bir gün Valilik görevinden alındığınızda düşünceniz ne olur?

Valimizin verdiği cevap aslında hayatın her alanında uygulanması gereken bir cümleydi.

“Hüseyin bey makam benim değil, makama emaneten getirildik. Her sabah kalktığımda kendimi yokluyorum. Bugün görevden alınırsam ne olur? Ve Elhamdülillah dünya anlamında her hangi bir keder hissetmiyorum. Elbette aktif görevde kalıp bu aziz millete hizmet ayrı bir hazdır. Lakin Ankara’nın vereceği karar önemli. Görevden alınmayı düşünmek yerine görevde kaldığımız süre içinde vazifemizi en iyi şekliyle yerinde getirmek daha doğru bir düşünce olur..

Evet valimizin verdiği bu cevap aslında her bir kademede olan kişinin zaman zaman aklında bulundurması gereken bir söz..

Kısmetse bir sonraki sefer yazımda “Huzur hakkı” olan ödemeyi öğrencilere harcayan valimizi yazayım kısmetse.


KONULAR:


One thought on “Merkez Valiliği ve Mülkiye Başmüfettişliği Hakkında

  1. Edep

    Cok guzel soylemis sayin vali.Ah bir de tesvi ki mesaisini sadece vali olmak uzere ruya goren, ne vatandas ne memur deyip burnu kaf daginda olanlarin ahiret mesaisi nasil olur acep.Bilemedim de.Kisacasi makamlar caka satma yeri degil hizmet yeridir vesselam.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir