Zorlu Coğrafya Hakkari’de Valiliğin Aşı Başarısı

Zorlu Coğrafya Hakkari’de Valiliğin Aşı Başarısı
REKLAM ALANI
10.08.2021
100
A+
A-

Salgının kontrol altına alınması ve bağışıklığın artırılması amacıyla aşı çalışmalarına ağırlık veren Hakkari Valiliği, kurduğu mobil ekiplerle ilin zorlu coğrafyasına rağmen yaylalara bile çıkarak, 200 bin kişiyi aşılama başarısı gösterdi.

Valiliğin aldığı kararla Sağlık Müdürlüğü ile birlikte kentte belirlenen yaş gruplarında yer alan herkese aşı yapılması için harekete geçildi.

İlk etapta mobil ekiplerin sayısı 87’ye çıkarıldı, hastanelerdeki aşı odaları artırıldı, daha sonra kent merkezi ve ilçelerdeki bir çok noktaya, havalimanı, sınır kapıları ve kentin girişlerine “aşı uygulama noktaları” kuruldu.

Kentin zorlu coğrafyasına, sıcak havaya rağmen mahalle, köy, yaylaları dolaşan ekipler, aşı konusundaki ön yargıları yıkmak ve insanları aşıya teşvik etmek için çaba gösterdi.

FEDAKARCA ÇALIŞMA

Düğünlerin, toplu etkinliklerin yapıldığı alanlara aşı standı kuran, zaman zaman internetin bile çekmediği yaylalara kilometrelerce yürüyerek ulaşan sağlık çalışanlarının fedakarca yürüttüğü çalışma sonucunda, aşılanma oranında büyük ilerleme kaydedildi.

İki aylık süreçte Hakkari’nin sarı kategoriden düşük riskli illerin bulunduğu mavi kategoriye geçmesini sağlayan sağlık çalışanları, diğer kurumların da desteğiyle son bir haftada aşılanma oranları bakımından kentin 40. sıradan 13. sıraya yükselerek en başarılı iller arasında yer almasına öncülük etti.

Kentin hemen her noktasında kurdukları stantlarda yaklaşık 200 bin kişiyi aşılayan ekipler, ulaşabildikleri herkesi aşılamak için çalışmalarını sürdürüyor.

“VATANDAŞ DUYARLI”

Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, bir aylık sürede önce turuncudan sarıya sonra da mavi kategoriye geçmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Sağlık Müdürlüğü çalışanları başta olmak üzere Valilik, İl Özel İdaresi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, imamlar, güvenlik korucuları, sivil toplum kuruluşları ve muhtarların elde edilen başarıda büyük payının olduğunu belirten Akbıyık, halkın aşı konusundaki yaklaşımının da önemli olduğunu vurguladı.

Vatandaşın duyarlı davranmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Akbıyık, şunları kaydetti:

“Ekiplerimiz, yaylalarda, yollarda, köylerde fedakarca aşı çalışmalarını yürütüyor. İnşallah mavide kalacağız. Koronavirüs ile mücadelemizi de aksatmayacağız. Maskeye, sosyal mesafeye ve hijyene dikkat edeceğiz. Çünkü diğer taraftan vaka sayıları da artıyor. O yüzden herkesin bu bilinçle hareket etmesi gerekiyor.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.