Yolu Kapanan Mahalledeki Doğum Yapan Kadın ve Bebeği İçin Seferber Oldular

Yolu Kapanan Mahalledeki Doğum Yapan Kadın ve Bebeği İçin Seferber Oldular
Yayınlama: 26.01.2022
60
A+
A-

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde etkili olan kar ve tipi nedeniyle yolu ulaşıma kapanan mahallede doğum yapan kadın ve bebeği, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve jandarma tarafından hastaneye ulaştırıldı.

Sağlık Komuta Merkezi’ne, Hani ilçesine bağlı kırsal Çukurköy Mahallesi’nde yaşayan 36 yaşındaki hamile Remziye Balkılıç’ın sancısı olduğuna ilişkin ihbar yapıldı.

Yoğun kar yağışı ve tipiden dolayı yolun ulaşıma kapalı olması nedeniyle ilk olarak Sağlık Komuta Merkezi hekimleri tarafından kadının yakınlarına tıbbi danışmanlık desteği sağlandı.

EVDE DOĞUM YAPTI

Balkılıç’ın sancılarının artması ile doğum evde gerçekleşti.

Hastaya müdahale için bölgeye sevk edilen 112 Acil Servis ekiplerinin bulunduğu ambulans ise kar nedeniyle yolda kaldı.

İş makineleriyle yolun açılması ile ekipler, anne Balkılıç ve bebeğine ulaştı.

Evde yapılan ilk müdahalenin ardından anne ve bebeği Dicle Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Balkılıç ile bebeğinin doğum sonrası yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Diyarbakır merkeze sevki için Sağlık Komuta Kontrol Merkezi’ne gelen yeni ihbar üzerine İl Jandarma Komutanlığı ile irtibata geçildi.

JANDARMA HELİKOPTERİYLE TRANSFER EDİLDİ

Balkılıç ve bebeği ile yine aynı hastanede safra kesesi iltihabı (akut kolesistit) ön tanısıyla tedavi gören Hediye Beyaztaş, jandarma helikopteriyle kent merkezindeki hastanelere sağlık ekipleri eşliğinde transfer edildi.

Vali Münir Karaloğlu, “Tüm hemşehrilerimize bir telefon kadar yakınız. Bu zorlu kış şartlarında tüm kurumlarımızla hemşehrilerimizin yardımına koşmaya devam ediyoruz. Fedakarca görev yapan tüm çalışma arkadaşlarıma emekleri için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.