Yıllar Önce Kaybolan Bozkurt Heykeli Bulundu

Yıllar Önce Kaybolan Bozkurt Heykeli Bulundu
REKLAM ALANI
15.10.2021
89
A+
A-

Burdur’da 1977’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki parktan kaldırılan ve daha sonra kaybolan bozkurt heykeli Valiliğe teslim edildi.

Vali Ali Arslantaş, Valilik önünde gazetecilere, kentte 1970’lerde Cumhuriyet’in kuruluşunun 50. yıldönümü kutlamaları kapsamında bir kültür parkı kurulmasına karar verildiğini hatırlattı.

Parkın içinde sergilenecek eserlerin belirlenmesi için 4 profesörün Türk tarihiyle ilgili çalışma yaptığını belirten Arslantaş, bunun sonucunda rölyefler ile Atatürk büstünün yaptırıldığını aktardı.

Arslantaş, bir süre sonra bozkurt heykelinin kaldırıldığına değinerek, “Heykel bir depoya konuluyor ve o günden sonra nerede olduğu hakkında çeşitli rivayetler oluşuyor. Geçtiğimiz ay buradaki eserler Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca tescil edilerek kültür varlığı kabul edildi” ifadesini kullandı.

METEHAN HEYKELİNİN YANINA YERLEŞTİRİLECEK

Tescilin ardından heykeli bulmaya çalıştıklarını anlatan Arslantaş, eserin MHP İl Başkanı Hikmet Ökte’nin desteğiyle bulunduğunu dile getirdi.

Arslantaş, bozkurt heykelinin 13 yıldır bir ailede olduğunu tespit ettiklerini belirterek, “Heykeli Ramazan Ayar bir hurdacıdan satın almış ve sahip çıkmış. Bugün de Ayar ailesi tescilli bir kültür varlığını müze müdürlüğümüze teslim ediyor. Valilik olarak heykeli asıl yeri olan Metehan heykelinin yanına yerleştireceğiz” dedi.

Ramazan Ayar’ın eşi Hacer Ayar da kocasının vefat ettiğini, eseri bugüne kadar muhafaza ettiklerini anlattı.

Ökte de heykelin yerinde korunacağını söyledi.

Vinç yardımıyla çekiciden indirilen bronz bozkurt heykeli, Valiliğin önüne konuldu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.