Yeni Nesil Seyir Füzesi “Çakır”, Yunanistan’ı Ateşlendirdi

Yeni Nesil Seyir Füzesi “Çakır”, Yunanistan’ı Ateşlendirdi
REKLAM ALANI
07.04.2022
104
A+
A-

ROKETSAN’ın ürettiği yeni nesil seyir füzesi Çakır, Türk Savunma Sanayii’ndeki gelişmelerden zaten rahatsız olan Yunanistan’ı endişelendirdi. Türkiye’nin ürettiği yerli ve milli savunma sanayi ürünleri dolayısıyla daha önce de kendi hükümetini eleştiren Yunan gazeteci Theodoratos, yeni nesil Çakır füzesini NATO’da bile bulunmayan ‘akıllı’ bir füze ve büyük tehdit olarak değerlendirdi.

Kara, deniz ve hava platformlarından atılabilecek, 150 kilometrenin üzerinde menzile sahip yeni nesil seyir füzesi Çakır’ın tanıtımı dolayısıyla ROKETSAN tesislerinde 31 Mart’ta basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci ve Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Grup Başkanı Osman Okyay katıldı.

ROKETSAN’ın öz kaynakları ile başlatılan yerli ve milli seyir füzesinin tasarım çalışmaları devam ederken ilk test atışı yıl içinde Akıncı’dan yapılacak. Platform entegrasyonu ise 2023’te hedeflenen Çakır’ın özelliklerini öğrenen Yunanistan’da endişe başladı.

Türk Savunma Sanayii’ne kazandırılan yerli ve milli silahlar nedeniyle sürekli diken üstünde olan Yunanistan’ın Bluesky muhabiri Ioannis Theodoratos, Çakır füzesi için 9 dakikalık tanıtım videosunda füzeye övgüler dizerek, endişelerini dile getirdi.

“BİRBİRLERİYLE KONUŞUP, HEDEFE KİLİTLENİYORLAR”

Ioannis Theodoratos, yayımladığı videoda, şunları kaydetti:

“ROKETSAN’ın geliştirip ürettiği yeni bir tehdit ortaya çıktı. Bazı yayınların gösterdiği gibi küçük bir penguen füzesi değil, mini bir seyir füzesi. Bu yeni bir tehdit, adı Çakır ve bu füzenin çok çok ilginç operasyonel özellikleri var. Bu füzede en ilginç olan şey çok akışlı bir füze, kelimenin tam anlamıyla akıllı füze olması. Şunu söyleyebilirim; NATO’nun ilgili silahlarında henüz bunun gibisi yapılmamış olması. 

Anahtar, işbirliği eylemidir. İşbirliği ne anlama geliyor? Bu silah sisteminin benzersizliğini anlamanız için size anlatacağım. Bu füze işbirliği içinde çalışmayı hedefliyor. Bu da 10, 15, 20 füzenin sürü şeklinde fırlatılması. Hedef bölgeye yönlendirilen bu füzeler, birbirlerine veri ve bilgi aktarabiliyor. Bu işbirliği eylemiyle ava çıkıyorlar. Bir füze diğeriyle bilgileri iletmek ve hedefleri kilitlemek için konuşuyor. Bu hedefler genellikle karada veya yüzeyde. Yani bu şekilde veri aktarımı, hava savunması için işleri çok daha zor hale getiriyor. Böylece Türkler, birbirleriyle işbirliği yapacak hedeflerin imhasını üstlendikleri sayıda füze fırlatabilirler. Bunun için Türkiye’nin ilk İHA’sı olan Mius (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) versiyonu Kızılelma ve Akıncı gibi İHA’lar kullanılabilir.”

DAHA ÖNCE DE ATİNA’YI ELEŞTİRMİŞTİ

İoannis Theodoratos, daha önce Yunanistan’ın Türkiye’den savunma sanayii alanında en az 25 yıl geride olduğunu itiraf etmişti.

Türkiye’nin bölgedeki gücünü ve etkisini artırdığını belirten Theodoratos, Atina hükümetinin tüm bu olanlar karşısında takındığı tutumu eleştirmişti. Türkiye’nin sürekli savaç gemileri geliştirdiğini, yerli ve milli atılımlarına dikkati çeken Theodoratos, “Erdoğan Türkiye’nin hedefinin 2023 yılına kadar yabancı savunma sanayisine olan bağımlılığı sona erdirmek olduğunu duyurdu. Türkiye her şeyi yapıyor, Türkiye savaş gemileri yapıyor, Türkiye silah sistemleri geliştiriyor. Biz ise Mirage 2000 uçakları için fren sistemi almayı başarı olarak görüyoruz” sözleriyle kendi hükümetine eleştiri getirmişti.

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla üretmeyi planladığı “TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi” hakkında konuşan Theodoratos, “Bu gemi gelecekte Türk donanmasındaki yerini alacak. 2030 civarında bu tür tasarımları Ege Denizi’nde karşımızda göreceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

“TÜRKLER MÜTHİŞ GÜCE KAVUŞACAK”

Theodoratos, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta da arabulucu olmasından rahatsızlık duymuş, Türkiye’nin krizin çözümünde en önemli ülke olduğunu, Yunanistan’ın da Türkiye gibi masada olması gerektiğini ifade etmişti.

Türkiye’nin Rusya ve Çin gibi dünyada yükselen güçler sınıfında olduğunu itiraf eden Yunan gazeteci, “Türkiye son zamanlarda Ukrayna’ya askeri malzeme, savaş gemileri, Bayraktar ve Akıncı gibi SİHA satışları yapıyor. Roket teknolojisini Türklere verebilecek olan devlet Ukrayna’dır. Çin ve Pakistan’dan aldıklarının yanı sıra… İşte o zaman bizim daha içine girmediğimiz roket ve füze teknolojisi alanında Türkler müthiş bir güce kavuşacaklar” şeklinde diye konuşmuştu.

ÇAKIR İÇİN GÖVDE GÖSTERİSİ

ROKETSAN tesislerinde yeni nesil Çakır için 31 Mart’ta düzenlenen düzenlenen basın toplantısında, kara, deniz ve hava platformlarından atılabilen seyir füzesi Çakır, son teknoloji özellikleri ve etkili harp başlığı ile silahlı kuvvetler için yeni bir güç çarpanı olacak.

Sabit ve döner kanatlı hava araçları, insansız hava ve deniz araçları, taktik tekerlekli kara araçları ve su üstü platformlardan atılabilen yeni seyir füzesi Çakır, kara ve deniz hedeflerine karşı kullanıcıya operasyonel olarak geniş alternatifler sunuyor. 150 kilometrenin üzerinde menzili bulunan Çakır’ın hedefleri arasında su üstü, kıyıya yakın kara ve su üstü, stratejik kara hedeflerinin yanı sıra alan hedefleri ve mağaralar bulunuyor.

Kale Arge tarafından geliştirilen yerli ve milli KTJ-1750 turbo-jet motora sahip Çakır, tasarımının getirdiği çeviklik sayesinde, görev planlama esnasında tanımlanan üç boyutlu dönüş noktalarını içeren görevleri kolaylıkla icra edebiliyor. Çakır, hedef üzerinde vuruş noktası seçimi ve özgün harp başlığı ile hedeflere karşı yüksek imha kabiliyeti sunuyor.

SÜRÜ KONSEPTİ YETENEĞİ

Gelişmiş ara safha ve terminal güdüm sistemleri ile Çakır, hedeflerine tüm hava koşullarında yüksek hassasiyetle angajman sağlayabiliyor. Ağ tabanlı veri-bağı sayesinde hedefe ilerlerken kullanıcı seçimine bağlı olarak, hedef değiştirme ve görev iptaline de olanak sağlıyor.

Çakır’ın en dikkat çeken özelliklerinin başında ise platformda çoklu taşımaya imkan veren tasarımı ve sürü konseptinde görev icra yeteneği geliyor. Çok sayıda mühimmatla koordineli taarruz imkanı veren sürü konsepti ile düşmanın savunma sistemlerinin aşılması kolaylaşırken, bir ya da birden fazla hedefte yüksek etkinlik sağlanıyor.

Radar soğurucu özellikli özgün gövde tasarımı sayesinde Çakır, yüksek beka kabiliyeti sunuyor. Deniz üzerinde su sathına çok yakın uçuş, kara üzerinde ise arazi maskeleme kabiliyetlerine ek olarak radar soğurucu gövde yapısı ile düşman hava savunma sistemlerince tespit edilebilirliğini en az seviyeye indiriyor.

Çakır, karıştırmaya dayanıklı GNSS ve altimetre destekli ataletsel navigasyon sistemi ile yoğun elektronik karıştırmanın olduğu durumlarda da seyrine devam edebiliyor.

ROKETSAN’ın öz kaynakları ile başlatılan yerli ve milli seyir füzesi Çakır’ın tasarım çalışmaları devam ederken ilk test atışı yıl içinde Akıncı’dan yapılacak, platform entegrasyonu ise 2023’te hedefleniyor.

Türk İdare/Neşat Ergül

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.