Adana’daki Gösteriye ve Müdahaleye İlişkin Soruşturma

Adana’daki Gösteriye ve Müdahaleye İlişkin Soruşturma
Yayınlama: 20.03.2022
A+
A-

Adana’daki yasa dışı gösteriye ilişkin sosyal medya üzerinden açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirterek, “Kuytulcuların uzun zamandır tüm tahrik, hakaret ve istismarlarına güvenlik güçlerimiz hep sabırla, orantıyla mukabele etmişlerdir. Ama bugün tüm tahrik, hakaret, istismara rağmen orantısız güç uygulamak bizim yöntemimiz olmamalıydı” bilgisini verdi.

Bakan Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

“Yıllardır her hafta yasa dışı gösteri yapan ‘Kuytulcular’, tüm uyarılara rağmen bugün Adana’da nevruz ile eş zamanlı yasa dışı gösteri yapmışlardır. 

Kuytulcuların uzun zamandır tüm tahrik, hakaret ve istismarlarına güvenlik güçlerimiz hep sabırla orantıyla mukabele etmişlerdir. Ancak bugün tüm tahrik, hakaret ve istismara rağmen orantısız güç uygulamak bizim yöntemimiz olmamalı idi. Adana Valiliği’mizce gerekli soruşturma başlatılmıştır.”

VALİLİĞİN AÇIKLAMASI

Konuya ilişkin Adana Valiliği de bazı basın yayın organları ile sosyal medya hesaplarında Furkancılara karşı polisin aşırı güç kullandığına dair haberlerin yer aldığını hatırlattı.

Açıklamada, HDP öncülüğünde yapılan Nevruz kutlamaları kapsamında bir etkinlik düzenlendiği, aynı zamanda nevruz etkinliğinin yapıldığı alanın çok yakınında Furkancılar tarafından korsan etkinlik düzenlendiği ifade edilerek, şöyle denildi:

 “Yaklaşık 1500-2000 kişilik Furkan grubunun çağrısına uyan şahıslar saat 14.00’te ilimizin 9-10 noktasında toplanarak gruplar halinde yürümek istemişlerdir. Kendilerine bu etkinliğin yasa dışı olduğu ve dağılmaları konusunda yapılan uyarıları dikkate almadan korsan etkinliği yapma konusunda ısrarcı olmuşlardır.

Bu grup aylardan beri yasa dışı gösteri yürüyüşü yapmış, gruba her defasında müsamaha gösterilmiş ve hiçbir güç kullanılmamıştır. Ancak son dönemde yapılan eylemler kamu düzenini bozmaya şehirdeki günlük hayatı etkilemeye başlamıştır.

Yapılan etkinliğin yasa dışı olduğu hatırlatılıp dağılmaları hususunda yapılan uyarılara rağmen dağılmayan gruplara kademeli olarak müdahale edilmiş ve gruplar dağıtılmıştır. Dağılmamakta ısrar eden bazı gruplara şehrin çeşitli yerlerinde müdahale edilmiştir. Bu gruplar yapılan ikazlara uymadıkları gibi görevli polislere mukavemette bulunup saldırmışlar. Bu saldırı ve arbede sırasında 37 polis memurumuz çeşitli yerlerinden yaralanmıştır (bir memurumuzun ayağı kırılmıştır). İlgililerin dağılması için yapılan müdahale sırasında iki polis memurumuzun göstericilere orantısız güç kullanıldığı tespit edilmiş olup, konu ile ilgili soruşturma başlatılmıştır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.