Yarım Milyon İnsan Katliamının Son Tanığı Vefat Etti

Yarım Milyon İnsan Katliamının Son Tanığı Vefat Etti
MOBİL REKLAM ALANI
Yayınlama: 27.10.2021
147
A+
A-

ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima kentini atom bombasıyla vurduğu saldırıdan sağ kurtulan 96 yaşındaki Sunao Tsuboi hayatını kaybetti.

Kyodo ajansının haberinde, dünyanın ilk atom bombası saldırısı niteliğinde olan ABD’nin Hiroşima’yı atom bombasıyla vurduğu 6 Ağustos 1945’te Tsuboi’nin 20 yaşında olduğu belirtildi.

Üniversiteye gitmek için yolda olduğu sırada atom bombasının atıldığı “sıfır noktasının” 1,2 kilometre uzağında olmasına rağmen tüm vücudu yanan Tsuboi, ülkedeki “Atom Bombası ve Hidrojen Bombasından Kurtulanlar” adlı organizasyonun da başkanlığını yaptı.

Tsuboi’nin ailesi, 96 yaşındaki nükleer silahsızlanma aktivisti Tsuboi’nin kalp ritim bozukluğu nedeniyle 24 Ekim’de hayatını kaybettiğini açıkladı.

ABD eski Başkanı Barack Obama, 27 Mayıs 2016’da Hiroşima’ya düzenlediği ziyarette Tsuboi ile kısa süreli görüşmüştü.

JAPONYA 500 BİN AÇIKLADI

1939-1945 dönemindeki İkinci Dünya Savaşı’nın son yılında ABD, Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atom bombası atmıştı.

ABD’nin Hiroşima ve Nagazaki’yi vurması, Japonya’nın teslim olmasına giden yolu açmıştı. Japonya’nın teslim olmasıyla İkinci Dünya Savaşı resmen sona ermişti.

Dünyada ilk kez atom bombası kullanan ülke olarak tarihteki yerini alan ABD’nin bu saldırılarında en az 140 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Japonlar ise iki şehirdeki ölümlerin 500 bine yakın olduğunu açıklamıştı.

KÜRESEL VAHŞETİN DUAYENİ

Bugün bile doğal yaşamlarıyla konuşulacak özelliklere sahip Kızılderileri katletmesiyle tarih sahnesine çıkan ABD, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından bulduğu küresel krizden Atlantik kutbunun lideri olarak çıktı.

İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’ya karşı atom bombası kullanarak yaklaşık yarım milyon insanın ölümüne yol açan ABD, sonraki süreçte özgürlük, demokrasi kılıfıyla her girdiği coğrafyaya sadece ölüm, yıkım, kaos götürdü.

ABD’nin geçmişte ve gelecekte ne gibi katliamlara, yıkımlara sebep olacağının hafızalardan silinmemelidir. 

MOBİL REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.