“Afganistan’da 20 Yılda Yaptıklarınız İçin Utanın”

“Afganistan’da 20 Yılda Yaptıklarınız İçin Utanın”
REKLAM ALANI
16.08.2021
103
A+
A-

Afganistanlı kadın hakları aktivisti Seraj Mahbouba, Afganistan’da yaşanan son gelişmelerden dolayı dünya liderlerine tepki gösterdi. Mahbouba, “Tüm dünya, Afganistan’a, dünyanın bu bölgesine son 20 yıldır yaptıklarınız için kendinizden utanın. Hepiniz iğrençsiniz!” dedi.

Herşey ABD’nin Afganistan’dan çekileceğini duyurmasıyla başladı. Taliban ile çeşitli görüşmelerde bulunan ABD’nin, uluslararası rekabet halinde bulunduğu, Çin, Rusya ve İran eksenindeki bölgeden askeri güçlerini çekiyor olması, elbette şüphe uyandırıyor. 

Taliban güçleri, ABD’nin kararından ya da aralarındaki danışıklı dövüşün ardından kısa sürede ülkenin büyük bölümünü ele geçirerek, başkent Kabil’e girdi. Sadece birkaç günde bu gelişme 20 yıl önce El Kaide’yi bahane ederek Afganistan’ı işgale koşan ülkeleri dahi bir telaşa sürükledi.

AFGANLILAR, BATI’YA KİNLERİNİ HAYKIRIYOR

Afganistan, bugün yurt dışına kaçmak isteyen yüzbinlerce insanın çaresizliğiyle çalkalanıyor. Sadece bu da değil, Afgan halkının ülkesine yapılan kötülüklerin farkında olanlar, 20 yıldır bir piyon olarak kullanılmaları dolayısıyla Batı’ya kinlerini haykırıyor.

Afganistan kadın hakları aktivisti Seraj Mahbouba da bunlardan biri.

Aktivist Mahbouba, kadınları yok sayan Taliban zihniyetinin ilerleyişi karşısında dünya liderlerinin çıkarlarına geldiği gibi davrandığını belirterek, şunları kaydetti: 

“Size seslendik, yardım istedik, talepler ilettik, her şeyi yaptık. Umurunuzda olmadı. Taleplerimizin içinden sadece işlerine geldiği gibi kararlar veren dünyanın erk sahibi erkekleri, bizim çok büyük emek verdiğimiz bir şeyi yerle bir ettiler. Hepiniz iğrençsiniz.”

“Tüm dünya liderleri ve tüm dünya, 20 yıldır Afganistan’a yaptıklarınız için utanın. Sizden gerçekten utanıyorum. Bütün dünyaya Afganistan’a yaptıklarını için sizden utanmalarını söyleyeceğim” diye devam eden Seraj Mahbouba, Batılılar’ın neden bunları yaptığını anlamakta zorluk çektiğini de ifade etti.

“HEPİMİZ YOK OLANA KADAR MI?”

ABD ve Batı’ya “Sizin piyonuz muyuz?” şeklinde tepki gösteren Seraj Mahbouba, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün Afganistan’da olanlar bu ülkeyi 200 yıl daha geri götürecek. Bunu nasıl aşacağız? Ben bunun düzeldiğini göremeyeceğim, öleceğim. Benden sonraki jenerasyon bile ülkemi olması gerektiği gibi göremeyecek. Gençler gidecekler, göç edecekler. Ne bekliyorsunuz onlardan? Bir daha kalmalarını ve yine savaşmalarını yine yenilmelerini mi? 

Aptalca bir kararın sonucu olan bir savaş için bir jenerasyon daha feda edeceğiz. Hepimiz yok olana kadar mı? Olan bu mu?”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.