“Yangın Söndürmenin İhalesi Olmaz”

“Yangın Söndürmenin İhalesi Olmaz”
Yayınlama: 02.08.2021
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun orman yangınlarıyla iddialarına cevap verdi. Bakan Pakdemirli, bakanlığın yangın söndürme için hiç bir zaman ihaleye çıkmadığını ve çıkmayacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’la Milas’ta Yangın Koordinasyon Merkezi’nde yaptığı basın açıklamasında, kırsal yangınların yanında yerleşim yeri yangınlarının önlenmesinde de orman teşkilatının çok büyük gayret sarf ettiğini belirtti.

28 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında çıkan 132 yangından 125’ini kontrol altına aldıklarını kaydeden Pakdemirli, sosyal medyada yangının termik santrale yaklaştığı iddialarının da doğru olmadığını ifade etti.

KILIÇDAROĞLU’NUN İDDİALARINA YANIT

Pakdemirli, bakanlığın sosyal medya hesabından da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun orman yangınlarıyla ilgili iddalarına cevap verdi. Pakdemirli, her yıl orman yangınlarıyla ilgili yangın mevsimi öncesinde gerekli hazırlıkların yapıldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Orman yangınlarıyla mücadele, doğaya karşı yapılan ve değişen koşullar içerisinde sürdürülen bir mücadele yöntemidir. Mevcut imkanların yanında değişen koşullar, yangına müdahalenin şeklini, yöntemini ve süresini belirlemektedir. İHA’lardan alınan görüntüler Yangın Yönetim Merkezinde değerlendirilerek, kara ve hava ekiplerimiz yangınlara yönlendirilmektedir.”

“THK İLE BİR SORUNUMUZ YOK”

Pakdemirli, bakanlığı ile Türk Hava Kurumu (THK) arasında bir sorun bulunmadığına dikkati çekerek, 2020 yılında 2 uçak, 2021 yılında 3 uçak ve 18 helikopterin orman yangınlarıyla mücadelede kullanılmak üzere THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesinin içinde bulunduğu ortaklıklardan kiralandığını vurguladı.

Bakanlığın, tarihinde hiçbir zaman yangın söndürmek için ihaleye çıkmadığını ve çıkmayacağını aktaran Pakdemirli, “Bakanlığımız her yıl mücadele çalışmalarında kullanılacak uçak ve helikopterleri kiralayarak hizmet almaktadır. Uçak ve helikopterlerin sevk ve idaresi tamamen kurum idarecileri tarafından yapılmaktadır” bilgisini verdi.

Bakan Pakdemirli, yangınlara hiçbir zaman THK veya başka bir yüklenicinin müdahale etmediğini de hatırlattı. Pakdemirli, şu bilgileri paylaştı:

“Kurumumuz tarafından farklı yüklenicilerden helikopter ve uçak kiralanmaktadır. Kiralanan araçların sevk ve idaresi tamamı ile kurumumuz yöneticileri tarafından yapılmaktadır. THK kurumunun yangın söndürme gibi bir görevi yoktur. Sadece Orman Genel Müdürlüğü’ne hava aracı kiralamaktadır.”

BİRİNCİ ODAK, YERLEŞİM YERLERİ

Hem Antalya hem de Muğla’daki yangınlarda birinci odağın mecburen yerleşim yerleri olduğunu belirten Pakdemirli, “Marmaris’teki yangın, devam ediyor. Bu yangın, şu anda stabil. Öğleden sonra değişen hava şartlarıyla potansiyel tehlikeler içeriyor ama ekibimiz, şu anda bununla ilgili çalışmalarına devam ediyor” diye konuştu.

Hava sıcaklığının 40 derecenin üzerinde olduğunu, rüzgarın çok hızlı estiğini ve nemin de son derece düşük olduğunu belirten Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu zorlu şartlar altında mücadelemiz devam ediyor. Devlet, tüm kamu kurumları, belediyeleri, jandarması, AFAD’ı, UMKE’si, sağlık ekipleriyle, en başta kahraman ormancılarıyla buna müdahale ediyor. Üç bakan burada. Tüm yangınlar sönene, vatandaşımız eski, normal hayatına kavuşana kadar burada çalışmalarımızı sürdürüyor olacağız. 

BELEDİYELERE DAHA FAZLA GÖREV DÜŞÜYOR

Tüm bu yangınlara 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 850’nin üzerinde arazöz, 150’nin üzerinde iş makinesi ve 5 binin üzerinde tüm kamu kurumlarından personelle müdahalelerimiz devam ediyor. Uçaklar konusunda alan çok yaygın olduğu için vatandaşlar semaya baktığında çoğunlukla gözleri uçak arıyor ama arazi yaygın, defalarca da sortiler yapılıyor.”

Yangın söndürme çalışmalarında yerleşim yerleri odaklı ilerlediklerini belirten Bakan Pakdemirli, “Burada maalesef ormanlarımızı da bırakmak zorunda kalıyoruz çünkü yerleşim yerlerindeki can ve mal emniyetini sağlamak için özellikle tahkimat böyle gitti. Özellikle Marmaris özelindeki yangında da çok ciddi bir yerleşim yerleri tahkimatla çalıştık. Yerleşim yerlerinin normal şartlar altında güvenlik altına alınması belediyelerimizin işi. Ama belediyelerimizin de bundan sonra ‘şu binada yangın çıktı, buraya bir itfaiye gönderelim söndürelim’ ötesinde, özellikle ormana yakın belediyelerimizin de bunların tahkimatı konusunda da yine ormanla işbirliği içerisinde bu konuda ileriye yönelik mutlaka tedbir alınması gerekir” ifadesini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.