Van Gölü’nün Emniyeti Sahil Güvenliğe Emanet

Van Gölü’nün Emniyeti Sahil Güvenliğe Emanet
REKLAM ALANI
19.08.2021
77
A+
A-

Van Gölü üzerinden başta insan kaçakçılığı olmak üzere kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi ve göldeki güvenliğin sağlanması amacıyla Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı kuruldu.

Son günlerde Afganistan’da yaşanan olaylar nedeniyle İran üzerinden yasa dışı yollarla Türkiye’ye girmeye çalışan düzensiz göçmenlerin engellenmesine yönelik tedbirler artırılıyor.

Sınır hattında ve kent merkezinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birlikler, Jandarma, özel harekat polisleri, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve güvenlik korucuları, denetimlerini sürdürüyor.

İHA, SİHA, helikopter ve drone desteğiyle denetimlerin artırıldığı kentte Van Gölü’nde de yeni güvenlik uygulamaları devreye alındı.

BOT KOMUTANLIĞI KURULDU

Sınırı yasa dışı yollarla geçen düzensiz göçmenlerin Van Gölü üzerinden başka illere götürülmelerinin önlenmesi için İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla Van’da Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı kuruldu.

Denize kıyısı olan yerlerde bölge, grup ve bot komutanlıkları bulunan ve ilk kez denize kıyısı olmayan bir bölgede faaliyete başlayan Komutanlık, gölde hem güvenliği sağlayacak hem de düzensiz göçmen kaçakçılığının önlenmesinde etkin rol alacak.

7/24 GÖZETİM

Edremit ilçesinde konuşlandırılan Bot Komutanlığı unsurları, 3 bin 713 kilometrekare yüzölçümüne sahip Van Gölü’nü 7 gün 24 saat gözetim altında tutacak.

Termal ve gece görüş kameraları, radar, sonar cihazları gibi teknolojik tüm imkanlara sahip olan Komutanlık, gölün tamamında güvenliği sağlayacak

2 kontrol botu, 15 kişilik ekiple bölgeyi tanımak amacıyla devriye faaliyetlerini sürdüren ekipler, 1 Eylül’den itibaren resmi olarak göreve başlayacak.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, kent genelinde kaçakçılık, düzensiz göçle mücadele ve güvenlik tedbirlerini artırdıklarını söyledi.

Kent merkezi ve çevresinde de üst düzey önlemler aldıklarını belirten Bilmez, bunun yanında Van Gölü’nde de bazı önlemlerin devreye alındığını aktardı.

VAN DENİZİ TESCİLLENDİ

Geçen yıl aldıkları önlemlerle düzensiz göçmenlerin kara yollarından geçişini engellediklerini anlatan Bilmez, şunları kaydetti:

“Karayolları tutulunca kaçakçılar yağışlı gecelerde göl kenarında teknelerle düzensiz göçmenleri Bitlis’e taşımaya başladı. Geçen yıl bir teknenin batması sonucu gölden 61 ceset çıkardık. 

Bu olay üzerine Sayın İçişleri Bakanımız, artık Van Gölü üzerindeki seyrüseferin güvenliğinin, o bölgedeki kaçakçılıkla mücadelenin Jandarma değil, Sahil Güvenlik tarafından yapılması talimatını verdi. Botlar ve personel geldi ve 1 Eylül’den itibaren resmen görevine başlamış olacak. Bir anlamda da ‘Van denizi’ tescillenmiş oldu çünkü denizlerde güvenliği Sahil Güvenlik sağlıyor.”

AMAÇ, GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞININ ÖNÜNE GEÇMEK

Van Gölü’ndeki güvenliği artık Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı’nın yürüteceğini vurgulayan Bilmez,”Bitlis, Van ayrımı ortadan kalkıyor. Sorumluluk alanlarıyla ilgili belirsizlik yaşanmayacak. Kurulan Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı, gölün tümünden sorumlu olacak. Sahil Güvenliğin kurulmasının tek sebebi, gölün üzerindeki göçmen kaçakçılığının tamamen önüne geçmek. İlimiz için hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.