Van Gölü’nden İlk Temiz Su Numunesi Alındı

Van Gölü’nden İlk Temiz Su Numunesi Alındı
REKLAM ALANI
12.08.2021
83
A+
A-

Dünyanın ikinci büyük sodalı gölü ve Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü için hayati önem taşıyan ‘İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nden ilk su numunesi alındı.

Van Gölü etrafını pedallayarak turlarını tamamlayan yaklaşık 150 sporcunun da yer aldığı tanıtım programında konuşan Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, tesis hakkında kısa bir bilgilendirmede bulundu. 

Tesisin 177 milyon TL’ye mal olduğunu aktaran Kaplan, kent için önemli günlerden birini yaşadıklarını ifade ederek, “Bugün tesisimizin yüzde yüz suyu aldığı gün. Bu güne kadar paylaşmamamızın sebebi, 5 Haziran’da sayın Cumhurbaşkanımız tarafından tesis açıldı ama biyolojik arıtmanın yapılabilmesi için bir bakteri üretim süreci gerekiyordu. O bakterinin üretim sonuna yaklaştığımızda, valimizin başkanlığında bir inceleme gerçekleştirildi. ve bu gün suyu yüzde 100 almaya karar verdik” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 100 FAAL DURUMDA

Tesisi devralabilmeleri ve işletebilmeleri için bu sonuçları görmeleri gerektiğinin altını çizen Kaplan, şunları kaydetti:

“Evet tesis bitti, tesis işliyor ama çıkış suyu kalitesini ölçmemiz gerekiyordu. Tesis ileri biyolojik arıtma tesisi olduğu için ve yönetmelik gereği bu tesisin çıkışında sürekli atık su izleme sistemi diye bir sistemimiz var. O sürekli atık su izleme sistemi, her saat başı belki günde 2, 3 veya 5 defa Çevre Şehircilik Bakanlığı’na otomatik olarak sonuçları kendisi test yapıp gönderecek bir yapıya sahip. 

Biraz önce aktivistlerimize tesisimizin ilk laburatuvar sonuçlarını hediye ettik. Alınan tesis sonuçlarına göre tesisimiz şu anda yüzde 100 faal durumda ve çalışıyor. Hayırlı ve uğurlu olsun.” 

Konuşmaların ardından Müdür Kaplan’a teşekkür eden aktivistler, bisikletlere binerek Van Kalesi’ne doğru hareket ettiler.

Van Gölü etrafını pedallayan aktivistler ise amaçlarının Van Gölü’nün güzelliğine dikkat çekmek olduğunu, herkesin burayı gelip görmesi gerektiğini ifade ettiler.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.