Valilik’ten ‘Sarılma’ ve ‘Tokalaşma’ Tedbiri

Valilik’ten ‘Sarılma’ ve ‘Tokalaşma’ Tedbiri
REKLAM ALANI
11.09.2021
94
A+
A-

Sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığını belirten Bartın Valiliği, yeni salgın kararları aldı.

Bartın Valiliği, İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi kararlarını açıkladı. Buna göre, il genelinde aşılama çalışmalarının gönüllülük esasına göre yürütülmeye devam edilmesiyle birlikte aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine il merkezinde Valilik, ilçe merkezlerinde Kaymakamlıkların koordinasyonunda ağırlık verilmesine karar verildi.

Bu amaçla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteğiyle geniş tabanlı çalışmaların yürütülmesi kararı alındı.

ETKİNLİKLERE GİRİŞTE PCR TESTİ İSTENECEK

Bartın genelinde 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğunun getirilmesi öngörüldü.

Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulamasının yapılmasına karar verildi.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil ya da negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmemesi kararı alındı.

TOPLU TAŞIMA DA ALINAN TEDBİRLER

Bartın genelinde aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testinin zorunlu kılınmasına, seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulamasının yapılmasına, kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmemesine karar verildi.

MESAFE KURALININ ÖNEMİ

Ayrıca il genelinde salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığının görülmekte olduğunu belirten Bartın Valiliği, “Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin vatandaşlarımıza hatırlatılmasına yönelik çalışmaların Valilik ve Kaymakamlıkların koordinasyonunda sürdürülmesine karar verilmiştir” açıklamasında bulundu.

Bartın Valiliği, “mevlid” ve “taziye” benzeri insanların iç içe birlikte olduğu etkinliklerin de iptaline karar verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.