Valilik ve Belediyelere ‘Sokak Hayvanları’ Genelgesi

Valilik ve Belediyelere ‘Sokak Hayvanları’ Genelgesi
Yayınlama: 27.12.2021
A+
A-

Türkiye’de sokak hayvanlarının çocukların sağlığını tehdit eden saldırı örneklerinin sıkça yaşanır olmasından sonra, alınması gereken tedbirler tartışma oluşturdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediyelere atılması gereken adımlar konusunda talimatının ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı 81 ilin valilik ve belediyelerine genelge gönderdi.

Türkiye genelinde zaman zaman sahipli saldırgan özelliklere sahip veya başıboş sokak hayvanlarının çocuklara saldırıları haber olsa da Gaziantep’te 4 yaşındaki Asiye Ateş’in iki pitbull saldırısına uğraması bardağı taşıran son damla oldu.

İki pitbull cinsi köpeğin 4 yaşındaki Asiye Ateş’e saldırısına ilişkin görüntüler sosyal medyada gündem olunca

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kızılcahamam’daki ‘Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda bu konuya da değindi.

Erdoğan, buradaki açıklamasında, “Bazı meseleler var ki çok küçük dokunuşlarla milletin gönlünü kazanmak mümkündür. Maalesef medyada çocuklara saldıran başı boş köpeklerin facialarıyla ilgili üzüntü verici haberlere rastlıyoruz. Sahipsiz hayvanların yerinin barınaklar olduğunu unutmamalıyız. Buradan birinci derece büyükşehirler olmak üzere tüm belediye başkanlarına sesleniyorum; sahipsiz hayvanlar için sıcak ve güvenli barınaklar kurarak pek çok gönül kazanabiliriz” dedi.

Erdoğan, “Osmanlı ağaçlara, meyveleri asarmış ki bu meyvelerden gelsinler bu hayvanlar nasiplerini alsınlar. Aynen bunu da bulunduğumuz belde, ilçe, illerde yapmamız mümkün. Bu işi kenara bırakmak bizim için yanlış olur. Birinci derecede sizden bunu bekliyorum. Barınaklar sorununu hep birlikte aşmamız gerekiyor” talimatı verdi.

BAKANLIK GENELGE YAYIMLADI

Bu talimatın ardından bazı belediyeler, bu yönde alınacak tedbirlere ilişkin projelerini paylaşırken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla ilgili önlemler kapsamında 81 ilin valilik ve belediyelerine genelge gönderdi.

Bakanlığın genelgesinde, “Bilindiği üzere, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda çevre ve çevre sağlığı hizmetleri ile ilgili görev ve sorumluluğu ile belde sakinlerinin mahallî müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her türlü faaliyet ve girişimde bulunma yetki ve imtiyazı belediyelere tevdi edilmiştir” denilerek, bu yöndeki en büyük sorumluluğun belediyelerden olduğu hatırlatıldı.

Hayvanları Koruma Kanunu’na ilişkin hatırlatmalar da yapılan genelgede, şu ifadelere yer verildi:

“Belediyelerimize gönüllü kuruluşlarla iş birliği içinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlama, eğitim çalışmaları yapma, ayrıca ilgili belediye meclisinin uygun görmesi halinde hayvan hastanesi kurma görevi verilmiştir.” 

17 BAŞLIK ALTINDA YAPILMASI GEREKENLER

Belediyelere ilgili kanunlar uyarınca hatırlatma yapılan genelgeyle 17 başlık altında yapılması gerekenler anlatıldı:

“Üretimi, sahiplenilmesi, sahiplendirilmesi, barındırılması, beslenmesi, takas edilmesi, sergilenmesi, hediye edilmesi ve ülkemize girişi, satışı ve reklamı yasak olan tehlike arz eden hayvanlar ile ilgili belediyelerimizce denetimlerin 7/24 esasıyla yapılması; bu hayvanlardan sahiplenilmemiş olanlara ilgili birimler ve kolluk kuvvetleri ile iş birliği içinde el konulması ve belediyelerimizce hayvan bakımevine götürülerek rehabilite edilmesi ve bakımevlerinde tutulması, sahiplenilmiş olanlar bakımından ise ağızlık ve tasma takma zorunluluğu ile halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere ve çocuk oyun alanları ve parklarına girme yasağına kati suretle uyulmasının sağlanması; bu yasağın ikinci defa ihlalinde ise bu hayvanlara ilgili birimler ve kolluk kuvvetleri ile iş birliği içinde el konulması ve bu hayvanların hayvan bakımevine götürülerek rehabilite edilmesi ve bu bakımevlerinde tutulması, tehlike arz eden bu hayvanların sahiplerinin kendi istekleri ile en yakın bakımevine bırakılmak istenmesi halinde taleplerinin geciktirilmeksizin yerine getirilerek rehabilite edildikten sonra bakımevlerinde tutulması.”

Sahipli veya sahipsiz olması fark etmeksizin tehlike arz eden hayvanlarla ilgili birimler ve kolluk kuvvetleri ile iş birliği içinde denetimlerin sıklaştırılarak herhangi bir mağduriyete veya suistimale mahal verilmemesi de istenen genelgede, “Henüz rehabilite edilmemiş sahipsiz köpeklerin, belediyelerce hayvan bakımevlerinde veya geçici ünitelerde kısırlaştırılarak veri tabanına kaydedilmesi; geçici ünitelerde yapılan kısırlaştırmalar sonrasında, hayvanların alındıkları ortama bırakılmadan önce sağlıklarına kavuşmaları için gerekli tedbirlerin alınması” istendi.

Genelgede sahipsiz hayvanların kısırlaştırılması, denetimi, beslenmesi ve sahiplendirilmesi konularına da değinilerek, bu yönde mülki idare amirlikleriyle yerel yönetimlerin koordineli bir şekilde çalışması istendi.

BİR AN ÖNCE HAYVAN BAKIMEVLERİ YAPILMALI

Hayvan bakımevlerinin kurulması ve işletilmesi ile ilgili bedelsiz taşınmaz tahsisinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın görev ve yetki alanında kalan hususlarda Bakanlığın gerekli desteği sağlayacağı anlatılan genelgede belediyelerin bu süreci Bakanlık ile iş birliği içinde yürütmesi istendi.

Genelgede, “Belediyelerimizce hayvan bakımevlerinin bir an önce yapılması, personelin temin edilmesi ve tefrişi ile ilgili varsa eksikliklerin hızlıca giderilmesi ve hayvan bakımevlerinin tam kapasitede hizmet vermesinin sağlanması, ilgili kanunlar ve bu genelge kapsamında kendilerine tevdi edilen görev ve sorumlulukları yerine getirmediği veya bunlara aykırı faaliyette bulunduğu tespit edilen belediyelerin hukuki ve/veya cezai sorumlulukları doğacağından, belediyelerimizce konuyla ilgili görev ve sorumlulukların titizlikle ve öncelikle yerine getirilmesi, belediyelerimizce bu genelge hükümlerinin uygulanmasında alınacak tedbirlerle sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanların yaşama hakkının ihlal edilmemesi, bununla beraber son dönemde bu hayvanların sebep olduğu ve insan yaşamını tehdit eden üzücü hadiselerin tekrar yaşanmaması ve vatandaşlarımızın bilhassa çocuklarımızın can güvenliğinin temini amacıyla bu tedbirlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa kesinlikle mahal verilmemesi” talimatlarına yer verildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.