Vali ve Kaymakam Kapısına Dayanan Vatandaş

Vali ve Kaymakam Kapısına Dayanan Vatandaş
Yayınlama: 19.04.2022
379
A+
A-

Bu yazıda gecenin bir yarısı Vali ve Kaymakamın kapısına dayanan vatandaşın hatırasını paylaşmanın yanında farklı birkaç konuyu birleştirmiş olalım.

Gecenin yarısını geçen zaman diliminde Vali beyin konutunun zili çalar. Görevli durumu sakinleştirmek istese de vatandaşın tek derdi vali bey ile görüşmektir.

Vali bey kapıya kadar çıkar ve durumu dinler.

Vatandaşın derdi; Aksaray’da hastanede müdahale edilemeyecek derecede hassas olan hastası için acil bir müdahale konusunda kendisine bir elin uzatılmasıdır. “Bu saatte bana ancak siz yardım edebilirsiniz” diyen vatandaşın derdine çare olmak için Vali bey İl Sağlık Müdürünü arayarak durumu anlatır.

Benzer bir diğer olay, Edirne’nin küçük ilçesinde yaşanır. Geç saatte lojmana gelen vatandaş çocuğunun hastalığı nedeniyle ilçeye geldiğini ama kimliği evde unuttukları için çocuğuna müdahale edilemediğini anlatır.

Kaymakam beyin doktoru araması ile çocuğa gereken tedavi yapılır.

Sözün özüne gelirsek; vatandaş kimin kapısına geliyorsa ve kimden yardım istiyorsa ona güveniyor demektir.

Aksaray’da Vali Hamza Aydoğdu’nun ilde, Edirne’nin ilçesindeki kaymakamın ilçede bıraktığı iz elbette önemli. Ama vatandaş gözünde gündüz veya gece Vali / Kaymakam her zaman en güvenilir makamdır.

**

Kaymakamın İftar Sofrasına Misafir Olması

Ramazan ayı olması münasebetiyle Kaymakamımız kat görevlisi olan vatandaşın evine misafir olmuş. Sosyal mecrada paylaşılan fotonun altına biri “neden foto paylaşıyorlar ki, samimi olsalar gizli yaparlardı” gibi bir şeyler yazmış.

Samimiyeti Mülki İdare Amirlerinde aramak kadar büyük bir cahillik örneği olabilir mi? MİA’nın ne olduğu, kimler olduğu hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak..

Özür dileyerek amiyane deyimle; Yav he he diyerek konuyu kapatmış olalım.

**

12 Milyonluk İhale Parasını Vatandaşa Ayıran Kaymakam

Dünyada baş gösteren ekonomik kriz ile birlikte ülkemizde yaşanan bu duruma en net şahit olan MİA’dır.

Diyarbakır Yenişehir’de yapılması planlanan park ihalesi iptal edilmiş. Park yapımına harcanacak bu meblağ ile park yapmak yerine vatandaşımıza destek verelim denilmiş.

Belediye bünyesinde #YanıBaşınızdayız mottosu ile başlatılan Sosyal Yardıma aktarılmış bu meblağ.

Eğer park yapılmış olsaydı ne olurdu?

Devletin bu parası İSRAF edilmiş olmaz mıydı! Vatandaş içinde gerçekten ekonomik zorluk çekenler varken parka harcanacak olan her kuruş cidden israf olmaz?

Bu meblağı eğer Politik zincir ile dağıtacak olsanız nerelere gideceğini sizler de çok iyi biliyorsunuz.

Kayyım olarak MİA atanmamış olsaydı bu yardımlar yine doğru adreslere teslim edilmiş olur muydu?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.