Vali Ümit’ten Korona Açıklaması

Vali Ümit’ten Korona Açıklaması
Yayınlama: 11.04.2020
A+
A-

Bolu Valisi Ahmet Ümit, alınan tedbirleri yerinde denetlemek ve hem de vatandaşlarla birebir görüşmek için sokaklara çıktı. Vali Ümit, corana virüsünün ilimizde çok etkili olmadığını ve başarılı çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Vali Ümit, açıklamalarını şöyle sürdürdü; Dünyanın mücadele etmekte olduğu bir problem var. Dünya ile birlikte Türkiye’de bunun muhatabı oldu. Yani kısacası koronavirüs tüm dünyada küresel bir sorun olarak devam ediyor. Bunların içerisinde en iyi mücadele eden en iyi durumda olan ülkelerden bir tanesi biziz ve ülkemiz içerisinde en iyi illerden biri de biziz. İnşallah bu durumumuz daha da iyileşerek devam eder. Bu mücadelenin en temel kurallarından bir tanesi herkesin bildiği insanların toplu olarak bir arada olmaması ve sosyal izolasyona sosyal mesafeye dikkat edilmesidir. Bütün tedbirlerin temelinde bu var. Bunun içinde kalabalıklar nerede varsa bu kalabalıkların biraz önüne geçmek gerekiyor. İzzet Baysal Caddemiz en hareketli caddemiz ve Cumhuriyet Caddemiz. Buralara geçici olarak 14 gün süreyle kapatma değil kısıtlama kararı aldık. Pandemi kurulunun da tavsiyeleri çerçevesinde olan bir karar. Aynı zamanda vatandaşlarımız da bunu istiyor. Tabi ki bir mücadele içerisindeyiz. Her şey toz pembe değil, her şey istediğimiz gibi olmuyor. İhtiyaçların karşılanması için ticaretin devam etmesi gerekiyor. Kararlaştırılmış olan iş yerlerinin dışındaki iş yerlerinin açılması esastır. Buralara gidecek olan hem vatandaşların hem de işletmecilerin gidiş gelişlerine kurallar çerçevesinde zemin hazırlamak imkan sağlamak zorundayız. Ama  İzzet Baysal Caddesi en kalabalık caddemiz olduğu için kısıtlama kararı getirdik. 14 gün süreyle bu karar alındı ve eğer sayı artarsa durum kötüye giderse yeni kararlar alınabilir. Zaman içerisinde olayların akışı ve bakanlıkların aldığı kararlar çerçevesinde yeni kararlar alabiliriz. Bu caddenin yaklaşık 50 metre bir genişliği var ve herkes her yerden girebiliyor. Hava da güzel ama sağlık mı yoksa bir günlük güneşlenmek mi? Bence sağlık önemli ve bu yüzden caddenin giriş çıkışlarına bariyer koyduk. Bu cadde de işi olan vatandaşlar mutlaka girecekler ama işini yaptıktan sonra da terk edecekler. İşi olmayan insanları girmemesi için rica ediyoruz.

BOLU’DA KORKULACAK BİR DURUM YOK

Biz her gün her vaka tespitinden haberimiz oluyor. Ancak bakanlıkların almış olduğu bir karar ve spekülasyon oluşmamasından dolayı sadece Sağlık Bakanımızın sayı açıklama yetkisi var. Durumu kritik olan vilayetlerde bazı valilerimiz açıklama yapıyor ama onların dışında bu tür açıklama yapan bir vali yok. Maalesef rakamları söyleyemeyeceğim ama şunu net olarak söyleyebilirim evet ilk başta ki gibi değil ama korkulacak bir durum yok. Ayrıca ağır yoğun bakımda yatan bir vakamız yok. Bütün bunlarda etkili olan unsurlar var. Bir kere tedbirlerin alınması ve tedbirlere tam olarak uyulması. Onun için şimdi normal zamanda değiliz. Her şeyi en ince detayına kadar açıklama imkanı olmuyor. Biz bu koronavirüs probleminin millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde kurallara uyarak yeneceğimize ben inanıyorum.

Bolugundem

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.