Vali Tutulmaz: Her alanda çaba gösteriyoruz

Vali Tutulmaz: Her alanda çaba gösteriyoruz
Yayınlama: 08.01.2020
A+
A-

Jandarma ve Emniyet görev alanlarında 2019 yılında yapılan faaliyetlere ilişkin bir basın açıklaması düzenleyen Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hamza Çömez ve İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız da hazır bulunduğu toplantıda, güvenlik güçlerinin yaptığı çalışmaları kamuoyu ile paylaştı.

Afyonkarahisar’ın en asayiş ve huzur bakımından en iyi illerden biri olduğunu vurgulayan Vali Tutulmaz, “2018 yılında toplamda 21 bin 695 olay yaşanırken, 2019 yılında 22 bin 368 olay yaşanmıştır. Asayiş olaylarında ise 2018 yılında 19 bin 809 olay yaşanırken, 2019 yılında bu rakam 20 bin 254 olmuştur. Terör olaylarına baktığımızda yüzde 40’lık bir azalış söz konusu. Trafik olaylarında yine yüzde 4’lük azalış var. Yıl boyunca yapılan başarılı operasyonları basınla paylaştık. 2019 yılında 188 basın açıklamasıyla basını bilgilendirdik” dedi.

İl bazında işlenen suçlardaki önemli azalmalara vurgu yapan Vali Tutulmaz, “Mal varlığına karşı işlenen suçlarda toplamda yüzde 9 bir azalış var. Millete karşı işlenen suçlarda yüzde 10 azalış, kabahatlerde yüzde 4 artış, aydınlatılan olaylarda yüzde 5’lik artış, faili meçhullerde yüzde 16’lık azalış, kasten öldürme olayları toplamda 21 iken 29 olmuş, cinsel taciz ve taciz olaylarında yüzde 14’lük bir artış var. Hayvan hırsızlığında yüzde 52 azalış, evden hırsızlık olaylarında yüzde 20, iş yerinden hırsızlık olaylarında yüzde 8’lik azalış var. Haberleşme ve enerji nakil kablosu çalınması olaylarında yüzde 58’lik azalış mevcut. Otodan hırsızlık olayları yüzde 25 azaldı. Kapkaç- yağma olayları yüzde 8, yankesicilik olaylarında yüzde 60 azalma söz konusu” dedi.

Afyonkarahisar’da yalnızca ‘kişilere karşı işlenen tehdit, hakaret, taciz gibi olaylarda yüzde 4’lük bir artış’ olduğunu sözlerine ekleyen Vali Tutulmaz, emniyet ve jandarma tarafından kaçakçılığa karşı düzenlenen operasyonlarda önemli başarılar elde edildiğinin de altını çizdi. Bu kişilerin yakalanmasında önemli oranlarda artış kaydedildiğini belirten Vali Mustafa Tutulmaz, “Uyuşturucu ve uyarıcı madde kaçakçılığıyla yasa dışı ekim olaylarında yüzde 7’lik yakalama artışı, organize suçlarda yakalama oranında yüzde 17’lik artış, silah ve mühimmat kaçakçılığında yakalama olaylarında yüzde 75 artış, petrol piyasası kanuna muhalefetten yakalama olaylarında başarı oranında yüzde 28’lik bir artış var. Akaryakıt kaçakçılığı, tabanca, av tüfeği yakalama olaylarında önemli başarılar elde edildi” dedi.

Uyuşturucu maddeler ile mücadelede il bazında alarm durumuna geçen Jandarma ve Emniyet ekiplerinin; kaçak ekimlerin tespiti, araçların kontrolü, uyuşturucu maddelerin yakalanması, izinsiz haşhaş ekimlerinin denetlenmesi, sokak satıcılarına operasyonlar düzenlenmesi noktasında önemli başarılara imza attığını vurgulayan Vali Tutulmaz, “Bu yakalama olaylarında yüzde 2426’lık bir artış var.” diyerek, 2020 yılında da şehri doğrudan etkileyen bu durum ile mücadelede kararlı duruşlarının devam edeceğinin de mesajını verdi.

Trafik denetimleri ve kazalara ilişkin son verileri basın mensupları ile paylaşan Vali Mustafa Tutulmaz, 2019 yılı rakamlarında, ölümlü kaza sayısının jandarma bölgesinde 18 iken, 11’e düştüğünü ve yüzde 39’luk bir azalma sağlandığını, emniyet bölgesinde ise 18 olan rakamın 11’e düşerek, yüzde 27’lik bir azalma sağlandığını belirtti.

Afyonkarahisar’ın en huzurlu illerden birisi olması için her alanda çaba gösterdiklerini vurgulayan Vali Mustafa Tutulmaz, bu iddialarının devamlılığı için 2020 yılında çalışmalarının artarak devam edeceğini söyledi.  

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.