Vali Toprak Ekobox sistemini inceledi

Vali Toprak Ekobox sistemini inceledi
Yayınlama: 09.01.2020
A+
A-

Konya Valisi Cüneyt Orhan Toprak, Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi’nde denemeleri yapılan ve 16 litre suyla marjianl arazilerde ağaç yetiştirme imkânı sağlayan ‘ekobox’ sistemini inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

EKOBOX NEDİR?
ATSO Growtech İnovasyon Ödülleri Sera ve Sulama Teknolojileri kategorisinde birincilik ödülü bulunan Ekobox; marjinal alanlarda ağaç ve sebze fidelerinin, yetiştirilme süreci boyunca yalnızca 16 litre su kullanarak hayatta kalmasını ve köklerinin topraktaki su kaynağına ulaşmasını sağlıyor. Sistem kurak alanlar, çöl ve taşlık bölgelerde dahi meyve ve sebzecilik faaliyetlerinin yürütülmesi imkânı veriyor.

Vali Toprak’ın yerinde incelediği sistem, dikilen fidanların yüzde 98’inin tutunmasına olanak tanıyor. İncelemelerinin ardından Ekobox’un avantajlarıyla büyük umutlar vaat ettiğini belirten Vali Toprak, sonuçların son derece güzel olduğunu vurgulayarak şunları söyledi;

“Kendi haline bırakılan kontrol grubu fidanların yüzde 90’ından fazlası kurumuş. Damlama sulama sistemi ile yetiştirilen fidanların çoğu tutmakla birlikte su kullanımı yüksek olmuş. Su kullanımında yüzde biri ve belki de daha fazla yani yüzde birinden bile az bir oranda su kullanılarak aynı sonuca varmak mümkün. Küresel ısınma sorununun arttığı bir dönemde, Türkiye ile birincil derecede tehdit altında olan Konya Ovamızda su kullanımını yüzde birlere, beş yüzde birlere düşürerek aynı kalitede ürün elde edebilmek çok çarpıcı bir gelişme. Çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Hollanda’da üretilen benzer sistemden daha gelişmiş ve onların ürettiğinin neredeyse dörtte biri fiyatı.”

Kullanılan 16 litre su ile 10 yıl boyunca fidanın büyüyüp yetişmesine imkan sağlayan sistemi Konya’ya taşıyan girişimcileri tebrik eden Vali Toprak, “Bence küresel ısınma ve tarımda yaşanan zorluklar birlikte değerlendirildiğinde bunu asrın çok önemli buluşlarından birisi olarak nitelesek abartı olmaz diye düşünüyorum. Girişimciler aynı zamanda kendi işlerine sahip olmalarına rağmen, ‘Bizim işimiz gücümüz var, neyimize gerek’ dememişler ben kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.