Vali Sonel 4 Ayda Ordulunun Gönlüne Girdi

Vali Sonel 4 Ayda Ordulunun Gönlüne Girdi
REKLAM ALANI
26.10.2020
663
A+
A-

Şehre girdik, valilik makamı etrafındaki ilk berbere selam verdik, bir çay söyledi sohbete başladık. Derken karşıdaki valilik makamını gösterip ‘Yeni Vali gelmiş, Tuncay Sonel, tanır mısın?’ dedik. 

İLK KEZ BİR VALİ BEN GİTMEDEN YANIMA GELDİ

Berberin cevabı şu oldu: ‘İnanır mısınız 17 yıldır burada berberlik yapıyorum, tabi valilik makamı karşısı olduğu için gelen her valimize gidip hoş geldin deme zorunluluğu hissediyoruz kendimizde usulen. Ama ilk kez bir vali ben gitmeden yanıma geldi, oturdu beni dinledi, küçücük iş yerimde uzun süre vakit geçirdi, öyle sade bir vatandaş gibi geldi, sımsıcak sohbeti ile gönlümüzü fethetti. Traş olmadı ama önemli değil, Allah onun gibi valileri, yöneticileri başımızdan eksik etmesin. Ben 17 yıldır buradayım böylesine içten samimi ve halktan olanını görmedim’

DERLER YA HER ŞEY KARŞILIKLI… 

Geçtiğimiz günlerde Ordu iline vali olarak atanan 15 yıllık dostumuz diyebileceğimiz yakınlığı bize hissettiren Tuncay Sonel Valimizi Ordu’da makamında ziyaret ettik.  20 yıldır bölgede gazeteci olarak görev yapıyorum ve hiçbir kaymakam ile böyle uzun bir münasebetim, bağım, olmadı. Derler ya her şey karşılıklı. Sevgi de böyle, iyi niyet de… Eğer siz iyi iseniz iyi insanlar sizi asla unutmazlar. Hep bir yerlerde karşınıza çıkarlar. Aslında en önemlisi karşılıklı samimiyet. O samimiyeti aldığınızda dostluk ebedi kalıyor.  Makamına gittiğimizde kıyafeti yine spordu, o bildiğimiz sokakta halkın arasındaki gibiydi yani. Makamda boğuluyordu sanki. Bir de şu pandemi nedeniyle gelen sınırlamalar kısa bir sohbet sonrası şehir merkezindeki valilik konutuna geçtik. Gören herkes samimi bir tebessümle karşılıyordu kendisini Sayın Sonel’in. 

GÖREVE GELDİĞİ İLK İŞ

Bahçede sohbet başladı, öylesine anılar yaşanmışlıklar hizmetler olaylar var ki muhabbet uzadı da uzadı…  Göreve başlar başlamaz yaptığı ilk iş şehirdeki öksüz yetimlerin bilgi datasını istemek olmuş. Bir de ne görsün, kayıtlı sadece 51 çocuk. 750 bin nüfuslu Ordu’da bu rakam oldukça az gelmiş. Engin tecrübesi bu rakamı kabul etmemiş. Yeniden bir araştırma yapılmasını isteyince çıkan rakam 1000’i bulmuş. Hemen şehirdeki öksüz yetimlere mektup yazarak onlara ne istediklerini sormuş ve kimine bisiklet, kimine çanta, kimine tablet, kimine kitap, kimine oyuncak… Devletin şefkatli yüzünü hemen göstererek ‘Vali babamız’ lakabını nail olmuş öksüz ve yetimlerin sevgisi kazanmış onlara yalnız olmadıklarını göstermiş. 

BİR ÇIRPIDA SORUNLARA NEŞTER VURDU

Tebdili kıyafetle sokaklara dalmış, bir yerde görevini ihmal edenleri yakalamış uyarmış memurlar ‘Sayın müdürüm’ diye özür dilemişler kapşonlu vali beyi tanımamışlar.  Bir yerde yardıma muhtaçları bulmuş çaktırmadan mahcup etmeden ilgilenmiş.  Şehrin ihtiyaçlarını da karşılamak adına bekleyen hastanenin yapımına başlanmasından yıllarca taşınamayan okulun taşınmasına vesile olmuş.  Bir çırpıda çok önemli sorunlara neşter vurmuş. Duran yatırımları başlatmış ve bu çokta vaktini almamış, sadece yatırımı ve yatırımı takip eden bakanlığı takip etmiş. 

SANKİ SİHİRLİ DEĞNEK VARDI ELİNDE

Sohbet esnasında Ordu’nun tanınan ailelerinden Altaş ailesi geldi, sanki yıllardır Tuncay Sonel’i tanıyorlar öylesine samimi ve içten karşılama ve muhabbet oldu ki bizler de şaşırdık. Altaş Medya’nın da sahibi olan aile üyeleri ile sohbetimizde biz Trabzon’da bürokrasi ve siyaset arasındaki bazı iç çekişmelerden siyasi isimler arasındaki uyuşmazlıklardan bahsederken şu ifadeyi kullandılar, “Tabi ki Ordu’da öyle, her ilde var ama nasıl oldu ise Sayın Valimiz Tuncay Sonel’in ilimizde göreve başlamasından kısa bir süre sonra tüm kavgaların, dedikoduların, iç çekişmelerin birçoğu durdu. Sanki sihirli bir değnek vardı elinde.” Samimiyeti ve sadece hizmet odaklı hamleleri siyasi ve bürokrasi arasındaki tartışmaların da son bulmasa da duraklamasına neden olmuş. 

HİLMİ GÜLER İLE ABİ KARDEŞ GİBİ 

Bilindiği üzere Ordu’nun büyükşehir belediye başkanı Eski Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler. Eski bakan başkan olunca acaba Valilik makamıyla bir uyum sorunu yaşanır mı diye merak etmedik değil.  Ama gördük ki aksine her şey tam tıkırında ilerliyor.  Vali Sonel’in Belediye Başkanı Hilmi Güner ile olan sıkı samimi diyaloğu da hemen şehirde konuşulmaya başlanmış bile… Genelde valilerle belediye başkanlarının uyum sıkıntısı yaşandığı ülkemizde Tuncay Sonel farkı Ordu’ya hemen yansımış.  Bir seçilmiş-atanmış, vali-eski bakan ilişkisinden ziyade abi-kardeş misali çok güzel sıkı bir ilişki ile Ordu’yu gelecek yarınlara taşımak adına sırt sırta vermişler.  Keşke her şehir bu birlikteliği sağlasa diye iç geçirdik bu güzel ilişkiyi duyunca. 

DEVLETE YÜK OLMADAN…

Bildiğiniz üzere Tuncay Sonel bir işe el atınca o ya olacak ya olacaktır. Canını ortaya koyar o işi yapar. Tüm dinamikleri harekete geçirmek adına yapamayacağı bir şey yoktur görev yaptığı şehre katkı sağlamak adına…  Göreve başlar başlamaz sanki onu bekliyormuşçasına deprem testlerinden geçemeyen 66 okulun yıkım kararı işi önüne geldi. Başka biri olsa ‘Beni mi bekliyordu beklesin biraz daha’ diyebilirdi o bunu yapmadı hemen kolları sıvadı. Ordulu iş adamları ile irtibata geçti, gerek şehirde yaşayan gerek gurbette yaşayan, gerekse de Ordu’da-Ordulu olmayıp Vali beyin hatırını kıramayacak iş adamlarını aradı, mektup yazdı durumu anlattı. Ve sıkı durun daha göreve başlayalı 4 ay olmuşken tam tamına 16 okulun yeniden yapımı için iş adamlarından söz aldı. Devlete yük olmadan yıkılan okulların yerine yenilerini yaptırmak üzere. 

BİR ÇIRPIDA İKİ FABRİKA İLK ETAPTA 350 İSTİHDAM 

Vali Sonel, özellikle şehirde istihdamı arttırmak adına da önemli girişimlerde bulundu. Kısa sürede yaptığı temaslar sayesinde 25 milyon TL yatırım değeri olan balık ağı fabrikası için girişimler başladı, ilk etapta 100 kişi burada istihdam edilecek.  Ayrıca Türk-Alman ortaklığı ile 540 milyon TL yatırım değeri olan, omega3, omega 6, kozmetik ürünlerin üretileceği 250 kişinin istihdam edileceği fabrika için yoğun temaslar devam ediyor. İki fabrika da tam faaliyete geçtiğinde istihdam sayısı da haliyle artacak. 

EŞİ, ÖĞRETMENLİĞİNİ NEDEN BIRAKTI?

Gittiği her ilin her ilçenin anında kimliğine bürünüp bütün eksiklerini ihtiyaçlarını üzerine alıp, güzelliklerini yaymak adına tüm imkanlarını seferber eden Tuncay Sonel’in 4 aydaki bu performansı bizi şaşırtmadı ama Orduluları çok şaşırtmış. Hep merak etmişizdir böylesine başarılı bir bürokratın eşi neden hiç sahada vali beyin yanında olmaz, neden bir etkinlikte görülmez. Sosyal medyada bir paylaşımı olmaz diye…  Sayın Sonel’in eşi Handan hanım öğretmen. Fakat doğudaki görevi esnasında biraz da güvenlik nedeniyle mesleği bırakmak zorunda kalmış, burada vali beyin etkisi olmuş. Aslında devam edebilecek bir pozisyonu var iken dedikodulara meydan vermemek için mesleğini dondurtmuş desek daha açıklayıcı olur.  Sessiz sedasız Eşi Handan Hanım da yetim, öksüz, şehit ailesi, gazi, engelli bireyleri olan aileleri de geziyor ve onların sorunları ile tek tek ilgileniyor. Bir önceki görev yeri Tunceli’de her perşembe valilik konağı yöre halkına açılmış ve düzenli olarak çocuklar, yaşlılar, şehit aileleri, yöre insanları valilik evinde misafir edilmişler. Çok güzel değil mi?

OF BAMBAŞKA

Sohbet uzadıkça uzadı. ‘Trabzon sizin için ne anlam ifade ediyor’ dedik son olarak. ‘Of mesleğimin dönüm noktasıdır dedi ve devam etti, ‘-“Gerçekten nerede görev yapsam hepsini şehrim ilçem kabul ederim. Ama Of bambaşka.  Kendine özgü Yapısı insanı, siyasetteki gücü, insanının sıcak kanlılığı, yardımseverliği, dosdoğruluğu. Gittiğim her yerde Of’un meslek hayatımdaki çok önemli rolünden bahsetmekten hiç çekinmem. Hepsinin güzelliği yeri bende başkadır ama Of bambaşkadır…” 

TUNCELİ VE SÜLEYMAN SOYLU 

Of deyince tabi ki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan söz etmeden olmazdı. Sonel özellikle Tunceli’nin; dünkü Tunceli’den bugünkü Tunceli’ye gelmesinden Bakan Soylu’nun sonsuz sınırsız desteği olduğunu belirtti ve ekledi, “Bu devlet için bu millet için, bu memleket için doğmuş hizmet etmeye devam eden çok kıymetli biri. Sayın Bakanımız sayesinde birçok kapıyı milletimiz adına açtık, huzuru güveni kalkınmayı, istihdamı, eğitimi… Yani nerede sıkışsak ‘Tuncay Bey halk için sınırları zorlayın devletin tüm imkanlarını kullanın’ talimatını vererek dünkü korkulan yatırım yapılmayan her noktada geri kalan Tunceli’yi bugün adından söz edilen turizmiyle eğitimiyle, sanayisiyle bir yere gelen şehir haline getirdik. Bu manada sadece bana değil eminim tüm şehirlere aynı hassasiyete gösteren Sayın Bakanımız bu millet için bu devlet için çok önemli bir şahsiyet bir devlet adamı ve çok iyi bir abidir bizim için…

ŞER GÜÇLERİN ELİNE MALZEME VERMEMEK İÇİN…

‘Off the record’ bu millet için sayın Bakan’ın olmaz denilen yaptığı çok şeyi daha söyledi ama bunu anlamayacak şer güçlerin eline malzeme vermemek adına yazmıyoruz…” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘sessiz yığınların sesi, kimsesizlerin kimi’ modelini tam anlamıyla meslek yaşantısına indirgeyen Tuncay Sonel ile ilgili 2 saatlik buluşmada daha çok şeyler konuştuk, yazsak eminim kitap olur.  Sözün sonu “Allah her şehrimize onun gibi sadece işine bakan, işini yapan ve yapması gerekenin üzerine çok şeyler koyarak gönüllerde taht kuran Sonel Vali gibi insan evladı isimler nasip etsin…”

KAYNAK: www.61saat.com

Röportaj: Erhan ESASPEHLİVAN

https://www.61saat.com/bolgesel/senden-cok-lazim-sayin-tuncay-sonel-ordu-da-4-ayda-bakin-neler-h802981.html

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.