Vali Nayir SAÜ’de Merak Edilenleri Açıkladı

Vali Nayir SAÜ’de Merak Edilenleri Açıkladı
REKLAM ALANI
04.05.2020
240
A+
A-

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Üniversitesindeki canlı yayında başta koronavirüs salgını olmak üzere Sakarya’daki merak edilen konulara açıklık getirdi. 

SAÜ İletişim Koordinatörlüğünde gerçekleşen ve moderatörlüğünü SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel’in yaptığı programda konuşan Vali Nayir, kriz dönemi içerisinde olduklarını, koronavirüs tedbirleri nedeniyle Ramazan ayının geçmiş yıllara göre buruk yaşandığını söyledi. 

Sakarya tedbirlere uydu”

Sakarya’da salgın nedeniyle alınan tedbirlere de değinen Nayir, “Ramazan ayında ortak sofralarda olmayı alışkanlık haline getirmiş bir milletiz. Ancak bu seneki Ramazan’da belki de soframızdakileri başka sofralara, ihtiyacı olanlara götürmek gerekir. Ramazan’da toplu iftarları kısıtladık. Mezarlık ve türbe ziyaretlerine, pide kuyruklarına sınırlama getirdik. Salgının önüne geçmek için bunlara mecburduk. Alınan bu tedbirlere Sakarya’mız, Sakaryalımız önemli ölçüde uydu. Sonuçların da olumlu olmasında bunun önemli katkısı var” dedi.

“Vaka sayısı yüzde 2’nin altında”

Salgına ilişkin ilk rakamların kendilerini de tedirgin ettiğini belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sakarya’da 10 bin kişiye düşen yatak sayısı olarak birçok ilin gerisinde olduğumuzu, yeni yatırımların, yeni ünitelerin gerektiğini hep söylüyorduk. İlk ortaya çıktığında hızla büyüyen rakamlar bizi oldukça tedirgin etti. Ancak son 10 gündür artışlarımız yüzde 10’un altında, hatta yüzde 2’nin de altında. Dün ile bugün arasındaki fark yüzde 0,8. Dolayısıyla baştaki yüzde 60-70’lik farkları çok geride bıraktık. Bugün geldiğimiz noktada da artışlar çok küçülerek devam ediyor. Bunun da ötesinde taburcu ettiğimiz hastalarımız var. Dolayısıyla biz yatak sıkıntısı ve yoğun bakım sıkıntısı çekmedik” diye konuştu.

“Sakarya tedavide Türkiye’ye örnek”

Hastalığın kaynağını araştıran filyasyon ekiplerinin Sakarya’da çok başarılı çalışmalar yaptığını ifade eden Nayir, Sakarya’nın özellikle tedavi konusunda bütün Türkiye’ye örnek gösterilecek bir başarıya ulaştığını kaydetti. Bu başarıda tüm sağlık personelinin çok büyük bir payı olduğunu vurgulayan Vali Nayir, “Sağlık çalışanlarımız canlarını ortaya koyarak çalıştılar. Dolayısıyla kendileri de bu virüsten etkilendi. Hamdolsun sağlığı sıkıntıda olan şu anda hiçbir personelimiz yok.

Tedavileri devam eden ve taburcu olup görevlerinin başına dönenler var. Şimdi onlardan beklediğimiz plazma tedavisi sürecinde kan vermeleridir” şeklinde konuştu.

Yurtdışından gelerek Sakarya’daki yurtlara yerleştirilen ve karantina altın alınan vatandaşların son durumu hakkında da bilgi veren Nayir, “Şu anda 656 kişi merkezdeki ve Hendek’teki yurtlarda kalmaya devam ediyor. Türk halkı kriz yönetimi konusundaki farkını diğer felaketlerde olduğu gibi bu salgında da gösterdi ve dünyaya örnek oldu” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.