Vali, Orman İşçilerinin Çocuklarına Servis Tahsis Etti

Vali, Orman İşçilerinin Çocuklarına Servis Tahsis Etti
REKLAM ALANI
05.09.2021
49
A+
A-

Erzincan Valisi Mehmet Makas, ilde mangal kömürü üreterek geçimini sağlayan 8 aileyi ziyaretinde, okul çağına gelmiş çocuklarını taşımalı eğitim sistemiyle okula götüreceklerini bildirdi.

Üzümlü ilçesinde, Orman İşletme Müdürlüğü’nce uygun görülen bölgelerdeki meşe ağaçlarını mangal kömürüne dönüştüren aileler, zorlu çalışma koşullarına rağmen gece gündüz mesai yapıyor.

Üretim alanına gelerek aileleri ziyaret eden Vali Makas, çalışmaları hakkında bilgi aldı, çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

Vali Makas burada yaptığı açıklamada, insanların zorlu koşullarda çalışıp ekmek parası kazandığını belirterek, “Burada Osmaniye ve Mardin’den gelen ailelerimiz çalışıyor. Aşağı yukarı 8 aile ve 60’a yakın vatandaş, 23 tane de evladımız, genç kardeşlerimiz var* dedi.

TAŞIMALI SİSTEM İLE OKULA GÖTÜRÜLECEKLER

Makas, ailelerin okul çağına gelmiş çocukları da bulunduğunu belirterek, “Buraya heyet halinde gelerek dertlerini dinleyelim istedik. Yüz yüze eğitim başlayacağı için buradaki üç evladımızı, taşımalı eğitim sistemiyle Pelitli Köyü’ndeki diğer öğrencilerlle birlikte alarak, Altınbaşak beldemize okula götüreceğiz. Bu bizim için sevindirici oldu” diye konuştu.

Üretime katkı sundukları için mangal kömürü üretiminde çalışan ailelere teşekkür eden Makas, işçilerin helal rızık için yılın 10 ayına yakın bir zaman çalıştığını sözlerine ekledi.

Yaklaşık 30 yıldır mangal kömürü imalatı yapan 58 yaşındaki Abidin Eren de Vali Makas’ın ziyaretinden memnuniyet duyduklarını anlatarak, şunları söyledi:

“Orman işletmesi sahaları bize veriyor o şekilde geçimimizi sağlıyoruz. O sahaları kesiyoruz. Bir oduna en az 20 sefer elin değecek. Getirip böyle kubbe halinde çatıyoruz ve topraklayıp yakıyoruz. Eziyeti çok, çok şükür helal çalışıyoruz. Ekmeğimizi bundan çıkarıyoruz. Bir ocak en aşağı 20-25 gün yanar. Bunun gece nöbetini tutuyoruz. Askeriye gibi sabaha kadar ikişer saat arayla nöbet tutarız çünkü ocak yanarsa bütün emeğimiz boşa gider.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.