Vali Çiftçi’nin Okuma Aşkı Takdir Topladı

Vali Çiftçi’nin Okuma Aşkı Takdir Topladı
REKLAM ALANI
10.10.2020
504
A+
A-

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, okuma aşkı ile takdir topluyor. Çiftçi, 4 fakülte, 1 akademi ve 2 yüksek lisans diploması aldıktan sonra, 2018 senesinde kayıt yaptırdığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olarak 8’inci yükseköğrenim diplomasını almaya hazırlanıyor.

Konya İmam Hatip Lisesinden 1990’da mezun olduktan sonra 1995 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Kısmı’nü tamamlayıp 85’inci Yarıyıl Konya Kaymakam Adayı olarak mülki amirlik kariyerine başlayan Çiftçi, Aksaray-Gülağaç, Erzurum-Tekman, Nevşehir-Derinkuyu, Bitlis-Adilcevaz ve Kırşehir-Kaman ilçelerinde kaymakamlık, ardından İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünde daire başkanlığı yaptı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’ın özel kalem müdürlüğü ve başkan başmüşavirliği vazifelerinde de bulunan Çiftçi, 2018’de Çorum Valiliği vazifesine atandı. Çiftçi, 24 senelik kamu misyonuyla beraber eğitim yaşamını da sürdürerek, Mülkiye’nin ardından Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Anadolu Üniversitesinde hak, iktisat ve beynelmilel ilişkiler bölümlerini tamamladı. Konya Selçuk Üniversitesi ile Van Yüzüncü Sene Üniversitesinde kamu yönetimi ve politika bilimi üzerine iki ayrı yüksek lisans çalışması yapan Çiftçi, eğitimini, 2018 senesinde başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde sürdürüyor.

Hukuktan sonra sırada tarih, edebiyat ve felsefe var

Zorlu mülki amirlik vazifelerinden artakalan zamanlarında ders çalışarak eğitimine devam eden Çiftçi, eğitim yaşamını hukukun ardından tarih, edebiyat ve felsefe alanlarında sürdürmeyi tasarlıyor.

Vali Çiftçi, Anadolu Ajansı muhabirine, ücret çoğalışı ya da kariyerinde yükselmek emeliyle değil, değişik mevzularda bilgi sahibi olmak istediği için bilme hevesiyle eğitim yaşamına sürekli devam ettiğini söyledi.

“Beşikten kabre kadar ilim biliniz” hadisi, Henry Ford’un “İnsan bilmeyi vazgeçtiği gün ihtiyarlar. Bilmeyi terk eden şahıs 20’sinde de olsa, sekseninde de olsa yaşlıdır” ve Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in “Yaşamta her türlü hırsımı yendim, fakat bilme hırsımı hiç yenemedim.” laflarının eğitime olan motivasyonunu artırdığını dile getiren Çiftçi, “Benim için artık eğitim-öğretim bir yaşam stili haline geldi.” dedi.

Diplomaların kendisi için bir emel değil, edindiği bilgilerin birer neticeyi olduğunu ifade eden Çiftçi, “Şu anda işimin 24’şancı senesini çalışıyorum. Aradan geçen süre zarfında bir yandan işimi icra ettim, bir yandan da kendimi geliştirmeye, okumaya, bilmeye devam ettim.” diye konuştu.

“Mesaimi hiçbir zaman eğitim yaşamımla karıştırmadım”

Vali Çiftçi, iş ve eğitim yaşamını birbirine karıştırmamaya azami itina gösterdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Mesai saatleri dışında ders çalışıyorum. Kendime ve aileme ayırmam gereken zamandan feragat edip imtihanlara hazırlanıyorum. Devletime ve halkıma tüketmem gereken mesaimi hiçbir zaman eğitim yaşamımla karıştırmadım. Günün 20.00-23.00 saatleri arasını ve hafta sonlarının bir gününü ders çalışma süreleri olarak ayırıyorum. Kalan zamanlarda da eşimle, çocuklarımla, konutumla ilgileniyorum. Evdekiler de benim bu stilime alıştılar, onlara artık eksantrik gelmiyor.”

Kaymakamlık yaptığı yarıyılda Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde eğitim gördüğünü anlatan Çiftçi, final imtihanları için izin almaya gittiğinde valinin kendisine “Sen bu işi fazla mübalağa ettin sanırım.” dediğini hiç unutamadığını aktardı.

Çiftçi, eğitim yaşamını sürdürmenin bilgi edinme hevesinden kaynaklandığının altını çizerek, şunları kaydetti: “Konya’da yüksek lisans çalışmasına devam ederken, rahmetli babam ‘Nevşehir’den buraya her hafta sonu gelip gidiyorsun. Alacağın diplomanın ücretine bereketi olacak mı?’ diye sordu. ‘Ücretime fazla tesiri yok, cüzi bir çoğalış olacak.’ dedim. ‘Misyonunda yükselmene, vali olmana tesiri olacak mı?’ diye sorduğunda ise ‘Yüksek lisans veya hekime çalışmasını tamamlayan birinin işinde ilerleyeceğine dair rastgele bir garanti yok.’ dedim. ‘Madem ücretine, işinde ilerlemene tesiri yok, niçin bu kadar uğraşıyorsun ?’ dedi. Bu da unutamadıklarımdan.” ifadelerini kullandı.

Mülkiye’de okurken tek işinin talebelik olduğuna, daha sonra iş ve aile mesullüklerini yüklenmesiyle eğitim yaşamının eforlaştığına işaret eden Çiftçi, “Tam bu mesullükleri eş zamanlı yürütmek güçleşiyor ama benim esasta niyetim, siyasaldan sonraki öğrenim yaşamımda hep bir şeyler bilmek, irtifa kaybetmemek oldu. Bu sebeple derslerden geçer anekdot almak fazla güç olmadı. Bilmeyi sağlayabildiğim için rahatlıkla sınıfları rastgele bir maniyle karşılaşmadan geçtim.” biçiminde konuştu.

Vali Çiftçi, gençlere üniversiteden mezun olduktan sonra ilgi duydukları başka bir kısımda yükseköğrenime kesinlikle devam etmelerini öneri etti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.