Vali Ayhan: Aşı Olmamak Kul Hakkı

Vali Ayhan: Aşı Olmamak Kul Hakkı
REKLAM ALANI
29.07.2021
303
A+
A-

Sivas Valisi Salih Ayhan, Covid-19 salgını nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların büyük çoğunluğunun aşı olmamış kişiler olduğunu belirterek, “Aşı olmamak kul hakkı” değerlendirmesinde bulundu.

Sivas Valiliği tarafından Vali Ahmet Muammer Bey Salonu’nda gerçekleştirilen İl Pandemi Kurulu Olağan Değerlendirme Toplantısı’na, Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve kurul üyeleri katıldı.

Toplantıya girmeden önce basın mensuplarına açıklama yapan Sivas Valsii Salih Ayhan, Kurban Bayramı sonrasında ildeki pandemiye ilişkin durumu değerlendirdi.

YOLCU HAREKETLİLİĞİ VAKA SAYISINI ARTIRDI

Vali Ayhan, bayram dolayısıyla iller arasında yoğun bir yolcu hareketliliği olduğunu belirterek, buna bağlı olarak ülke genelinde günlük vaka sayılarında artış gerçekleştiğini söyledi.

Sivas’ta vaka sayılarında artışta bir kıpırdanma olduğunu kaydeden Vali Ayhan, şunları kaydetti:

“Normalleşme döneminde ilimizin durumunu değerlendirecek olursak, 10-16 Temmuz döneminde 100 bin kişide vaka oranımız 60,56 olarak gerçekleşti. 17-23 Temmuz döneminde ise oranımız 69,98 olarak gerçekleşti. Bayram yoğunluğu dolayısıyla burada bir artış söz konusu ama şu an kontrol edilebilir durumda.”

AŞI OLMAK TOPLUMSAL SORUMLULUK

Salgınla mücadelede en büyük silahın aşı olduğunu vurgulayan Vali Ayhan, şunları söyledi:

“Salgınla mücadelede birinci önceliğimiz artık aşılama sayımızı artırmak. En büyük silahımız aşı. Aşı tanımlaması sisteme yapılmış ama henüz aşısını yaptırmamış olan vatandaşlarımızı tek tek arayıp, evde aşı olması gerekenleri ise evlerinde ziyaret edip aşılarını olmaları konusunda gerekli bilgilendirmeyi yapıyoruz. Aşı konusunda bireysel sorumlulukla birlikte toplumsal sorumluluk da önem arz etmekte.”

Sağlık Bakanlığı verilerine göre yoğun bakımda tedavi gören hastaların büyük bölümünün aşı yaptırmayan kişilerden olduğunu kaydeden Vali Ayhan, “Aşı olmamak kul hakkı. Koronavirüs salgınının kısa ve uzun vadeli sonuçlarında korunmanın ancak toplumdaki her bireyin diğerlerine karşı sorumluluk duygusuyla hareket etmesiyle mümkün olduğunu unutmayalım. Kısıtlamaların olduğu eski günlere dönmemek için toplumsal ve bireysel sorumluluk gereği sisteme aşı tanımlaması yapılan tüm vatandaşlarımızın aşılarını yaptırmaları ve aldığımız kararlara uymalarını özellikle istiyorum” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.