Vali Ahmet Ümit Kimdir?

Vali Ahmet Ümit Kimdir?
MOBİL REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.02.2022
178
A+
A-

Mersin’de doğan Ümit, ilköğrenimini köyünde, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul’da, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı’nda master programına katılan Ümit, “Liderlik Yaklaşımları ve Stratejik Yönetim” alanlarında, yine Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda ikinci masterini yaparak “Açmazları ve Açılımlarıyla Başkanlık Sistemi” konusunda proje çalışmalarını tamamladı ve kitaplaştırdı.

Mülki idare amirliğine 1990 yılında başlayan Ümit, Aksaray-Sarıyahşi, Isparta-Yalvaç ve Adana-Aladağ ilçelerinde Kaymakam Vekili olarak çalıştı. 

Mesleki bilgilerini geliştirmek ve yabancı dil eğitimi almak üzere 8 ay süre ile İngiltere’de bulunan Ümit, 1993 yılında Ordu-Ulubey Kaymakamı olarak atandı. Daha sonra Pertek ilçesinde görev yapan Ahmet Ümit, 1998 yılında 28 Şubat sürecinde Artvin Vali Yardımcılığı’na gönderildi. 

Sonraki yıllarda Şanlıurfa-Ceylanpınar, Denizli-Tavas, Çanakkale-Çan, Antalya-Serik Kaymakamlığı görevlerinde bulunan Ümit, İçişleri Bakanlığı tarafından başarılı çalışmaları sebebiyle uygulamaları yerinde görmesi amacıyla 17 Eylül 2011 tarihi itibariyle 45 gün süreyle Amerika Birleşik Devletleri’nde görevlendirildi. 

Ümit bu süreçte, ABD Anayasası’nın Tarihi Süreci, ABD’de Devlet Yapısı ve Güçler Ayrılığı, Eyalet ve Yerel Yönetimler, Uluslararası İlişkiler, Bütçe ve Finans, Yerel Güvenlik, Güvenlik Çelişkileri, Uluslararası Ekonomi gibi konularda seminerler aldı.   

Yine ABD’de yerel yönetim birimlerinde incelemelerde bulunan Ümit, 6 yıl İstanbul Fatih Kaymakamı olarak görev yaptı. Ümit, Bursa Yıldırım ilçesi Kaymakamlığı görevinin ardından da 2018 yılında Bolu Valisi olarak atandı.

İngilizce ve Arapça bilen Ahmet Ümit, evli ve 4 çocuk babasıdır. 

MOBİL REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.