Vali Ahmet Ümit Bolu Halkına Uyarılarda Bulundu

Vali Ahmet Ümit Bolu Halkına Uyarılarda Bulundu
Yayınlama: 30.08.2020
A+
A-

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Mart ayından bugüne kadar koronavirüsle mücadelede Bolu kapsamında yürütülen çalışmalar ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince 18 Ağustos 2020 tarihinde alınan yeni kararlar hakkında bilgiler verdi; uyarılarda bulundu. 

 “Korona Virüse karşı çok güzel mücadeleler verdik” 

Mart ayından itibaren koronavirüsle mücadele konusunda ülke genelinde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve ilimizde de Valiliğimiz koordinesinde çalışmaların başarıyla yürütüldüğünü söyleyen Vali Ümit, “ Virüsle mücadele konusunda dünya genelinde çok güçlü olduğu bilinen birçok devlet sınıfta kaldı. Allah’a hamd olsun ki bizler Mart ayından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemiz genelinde ve illimizde de Valiliğimizin koordinesinde ilgili kurumlarımız ve vatandaşlarımızla birlikte çok güzel mücadeleler verdik. İnşallah bu problemi ortadan kalkıncaya kadar birlikte çalışmaya, kurallara uymaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.  

      Pozitif vakalarda bir artış meydana geldiğini tespit ettik  

       Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de son aylarda artış gösteren pozitif vakaların önüne geçebilmek adına İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizce alınan yeni tedbirler hakkında da bilgiler veren Bolu Valisi Ahmet Ümit; “Bilindiği gibi ilimizde Temmuz ve Ağustos aylarında nişan, nikah, düğün, taziye vb. toplu etkinliklerde vatandaşlarımızın pandemi kurallarına riayet etmeme, hususiyle il dışından gelen şahıslarla fazlaca temas kurmuş olmalarından kaynaklı pozitif vakalarda bir artış meydana geldiğini tespit ettik. Bu tespitlerimiz neticesinde 18 Ağustos 2020 tarihinde Valiliğimizce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinde virüsle mücadele konusunda yeni kurallar belirledik.  

      “Denetimler arttırıldı ve etkinleştirildi” 

       Kısacası bu kurallardan bahsetmek gerekirse; Tüm il genelinde sosyal hayatın her alanını kapsayacak şekilde denetimler arttırıldı ve etkinleştirildi. Bu kapsamda İl Salgın Denetim Merkezi, Salgın Denetim Merkezi’nin bünyesinde Mahalle Denetim Ekipleri, Mahalle Denetim Ekipleri bünyesinde birde Toplu Etkinlik Daimi Takip Timleri kuruldu.  

     “Toplu etkinlikler baştan sona denetleniyor” 

      Toplu etkinliklerin yapıldığı tüm merasimler süre yönünden 2 saatle sınırlandırıldı ve asgari seviyede katılımla yapılması kararı alındı. Düğün, nişan vb. toplu etkinlikler, etkinlik ve salon sahiplerince en az 3 gün önce güvenlik birimlerimize yazılı olarak bildirilecektir. Tüm merasimler, özel giysili veya üniformalı Toplu Etkinlik Daimi Takip Timleri tarafından, baştan sona nezaret edilerek kesintisiz şekilde koronavirüs kurallarına uyulup uyulmadığı kontrol edilmeye başlandı. Timlerimiz, il genelinde bu hafta sonu düzenlenen 177 merasimin tamamını kontrol ettiler. Ayrıca Mevlid programları ikinci bir karara kadar kaldırıldı.  

     “Kural ihlali yapanlara en ağır şekilde idari işlem yapılacak ve de suç duyurusunda bulunulacak” 

       Pozitif tanılı veya temaslısı olması sebebiyle evinde izolasyona tabi olan kişilerin elektronik imkânlar da dahil her türlü tedbir alınarak karantina süresince evlerinde kalmaları sağlanacaktır. Bu konuyla Mahalle Denetim Ekiplerimiz, Sağlık ve güvenlik personelimiz özel olarak ilgileneceklerdir. Kural ihlali tespit edildiğinde hem en ağır şekilde idari işlem yapılacak hem de suç duyurusunda bulunulacaktır. 

     “Cadde ve sokaklarda ayakta veya oturarak sigara içmek, dondurma ve çekirdek dahil gıda tüketimi yasaklandı” 

      Vatandaşlarımız tarafından Maske takılmamasına gerekçe gösterilmesi sebebiyle cadde ve sokaklarda ayakta veya oturarak sigara içmek, dondurma ve çekirdek dahil gıda tüketimi yasaklandı. Lokanta, restorant, kafe vb. yeme-içme mekânlarında yeme-içme eyleminin dışında mutlak suretle maske takmaları gerekmektedir. Aksi takdirde müşteriyle birlikte işletme sahibi de sorumlu olacaktır.  

      “Tüm mesire alanlarının girişlerinde HES uygulaması yapılıyor” 

       Aşırı ziyaretçi gelmesi, ayrıca izolasyona tabi şahısların da gelip gittikleri anlaşıldığından bundan böyle Abant, Gölcük ve Yedigöller başta olmak üzere tüm mesire alanlarının girişlerinde HES uygulaması yapılıyor ve İzolasyona tabi şahıslar elektronik olarak takip ediliyor.  

      “65 yaş ve üzerine; toplu taşıma, pazar yeri ve toplu etkinliklere katılımları yasaklandı” 

       65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sağlık güvenlikleri sebebiyle toplu taşıma araçlarını kullanmaları, pazar yeri, kendisinin alt ve üst soyunun merasimleri istisna olmak kaydıyla sünnet düğünü, düğün, taziye, gibi toplu etkinliklere katılmaları kısıtlandı. 

     Çocuklarımızın bir an önce okullarına kavuşabilmeleri için ailelere de önemli görevler düşüyor. Çocuklarımızın toplu olarak oyun oynamasına müsaade etmeyelim. Pandemi kurallarına uyması noktasında çocuklarımızı yönlendirelim. 

      “Kendisinde Koronavirüs belirtisi olduğunu hisseden her vatandaşımız bu telefonları doğrudan arayabilecekler” 

      Ayrıca pandemi ile ilgili sorunlar sebebiyle vatandaşın sağlık personeline daha hızlı ulaşabilmesi ve aynı zamanda hastanelerdeki yoğunluğun kısmen de olsa önlenebilmesi amacıyla Sağlık Bakanımızın talimatları ile: 0 374 275 30 33 – 0 374 275 30 43 – 0 374 275 30 46 Numaralı telefon hatları vatandaşlarımızın hizmetlerine tahsis edilmiştir. Kendisinde Koronavirüs belirtisi olduğunu hisseden her vatandaşımız bu telefonları doğrudan arayabilecekler ve hekimlerimiz kendilerine evlerinde yardımcı olacaklardır. Bu vesileyle bugüne kadar koronavirüsle mücadelede alınan tedbirlere titizlikle uyan Bolulu hemşehrilerimize, tedbirlerin kamuoyuna duyurulmasında ve aksaklıkların bizlere iletilmesinde emeği geçen tüm basın mensuplarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.  

      “Mera alanlarının gasp edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.” 

      Vali Ümit; “Bildiğiniz gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından çıkartılan İmar Barışı kanunu var. Bu kanun çerçevesinde 31 Aralık 2017 tarihi milat olarak belirledi ve bu tarihten sonra yapılan yapılar yıkılacak denildi. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Valilik, Kaymakamlık, sizler, bizler hepimiz hukuka tabiyiz. Kısacası kanunun bizlere vermiş olduğu yetki çerçevesinde mera alanlarının gasp edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Meralardaki kaçak yapıların yıkılmasıyla Belediye sınırları içerisinde belediyeler, belediye sınırları dışında İl Özel İdareleri yetkili ve sorumludur. Dolayısıyla hafta sonu da iki kaçak inşaat belediye tarafından yıkılmıştır. Bolu Belediyesi yasal görevini yapmıştır. Bundan sonra da yapmaya devam etmelidir. Hiç kimsenin yetimin, kimsesizin, gelecek nesillerimizin, hele hele meraların asıl sahibi hayvanlarımızın hakkını ihlal etmeye hakkı yok” şeklinde konuştu.  

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.