Uzunköprü’ye Güneş Enerjisi Santrali

Uzunköprü’ye Güneş Enerjisi Santrali
Yayınlama: 12.08.2021
A+
A-

Edirne Valiliği’nin desteği ile Köydes Projesi kapsamında Uzunköprü ilçesinde 50 köyün içme suyu elektrik maliyetinin karşılanacağı “Uzunköprü Grup Köyleri İçme Suyu Birliği Güneş Enerjisi Santrali” düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Salarlı Köyü’nde 23 dekarlık alanda bin 368 panel ve 5 inverterden oluşan 550 KW gücünde güneş enerji santralinin kurulumu tamamlanarak hizmete alındı. 

Edirne Valisi Ekrem Canalp, santralin açılış töreninde yaptığı konuşmada, güneş enerjisinin önemli ve çevreci enerji kaynaklarından olduğunu ifade etti.

Canalp, “Uzunköprü ve Edirnemizin diğer köylerimizde bütçemizin büyük bir kısmını, köylere verdiğimiz içme suyunu şebekeye vermek için kullandığımız enerjiye ayırmaktayız. Uzunköprü ilçemizde faaliyete aldığımız bu proje ile enerji maliyetini neredeyse sıfırlayacağız, aynı zamanda birkaç yıl sonrada kendi kendine yeten ve para kazanan bir proje haline gelecek” diye konuştu.

4 BİN 800 HANEYE ENERJİ SAĞLANACAK

Akıllı planlama ile kurulumu sağlanan yeşil enerjinin doğaya zarar vermeyen enerji olduğunu ifade eden Vali Canalp, “Karbon salınımı olmayan ve geleceğin enerjisidir. Dünyaya zarar vermeyen enerjidir. Edirne’de de 3 Nehir Projesi ile Meriç Nehri üzerinde yeşil enerjiyi faaliyete geçiriyoruz. Dünyada 14 Arşimet tribününün döndürdüğü ve Meriç’in potansiyel suyunu enerjiye dönüştürecek ve 4 bin 800 hanenin elektrik ihtiyacının karşılanmış olacak” şeklinde konuştu.

Edirne Vali Yardımcısı ve Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan da “Uzunköprü’nün 53 köyünden 50 sinin içme suyu şebekesinde kullandığı enerjinin, kurulumu tamamlanan güneş enerji santralinden karşılanacağını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Törene, Edirne Milletvekilleri Fatma Aksal ve Okan Gaytancıoğlu, Edirne Vali Yardımcısı ve Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, İl Genel Meclis Üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Konuşmaların ardından güneş enerji santrali kurdele kesilerek hizmete açıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.