Uzunköprü’deki Adalet Anıtı Ateşe Verildi

Uzunköprü’deki Adalet Anıtı Ateşe Verildi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.02.2022
48
A+
A-

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde Adalet Anıtı ateşe verildi. Olayla ilgili biri akli dengesi yerinde olmayan iki kişi gözaltına alındı.

İlçe merkezindeki Adalet Meydanı’nda bulunan anıtın gece saatlerinde yakıldığını görenler, itfaiyeye haber verdi.

Anıtı saran alevler, itfaiye ekiplerince kısa sürede söndürüldü.

Saldırının ardından Uzunköprü Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Olay yerindeyim. Nöbetteyiz. Adalet her karanlığı dağıtır, yakılıp yıkılarak yok edilemez. Heykellere saldırmak onların temsil ettiği değerlere karşı duyulan korkunun göstergesidir. Fazlası değil.” ifadelerini kullandı.​​​​​​​

EDİRNE VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Edirne Valiliği’nden yapılan açıklamada 3 Şubat saat 23.55 sıralarında Hükümet Konağı arkasında bulunan Adalet Heykeli’nin yandığının öğrenilmesi üzerine itfaiye ekiplerinin kısa sürede müdahale ederek yangını söndürdüğü belirtildi.

Açıklamada, “Adalet Heykeli’nin yakılması olayının şüphelisi emniyet güçlerimizin titiz çalışması sonucu tespit edilmiştir. Olayla ilgili yapılan tahkikatta bölgede bulunan tüm kamera kayıtları incelenerek eylemi gerçekleştiren şahıs tespit edilmiş ve kısa sürede gözaltına alınmıştır. Akli dengesinin yerinde olmadığı tespit edilen şahısla ilgili adli işlemler devam etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, olay yerinde incelemede bulunduktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, anıtın kundaklandığını söyledi.

İtfaiyenin alevleri kısa sürede söndürdüğünü belirten Becan, “Emniyet Müdürlüğümüz ile dirsek temasındayız. İki kişi gözaltında, üçüncü bir şüpheliden de bahsediliyor. Uzunköprü Belediyesi olarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Bir an önce faillerin açığa çıkmasını istiyoruz.” dedi.

Olayın ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli ve Adalet Anıtı’nda nöbet tuttuklarını anlatan Becan, anıtın yenileneceğini ve daha büyüğünü aynı alana yapacaklarını kaydetti.

İlçe sakinleri de anıta gelerek olaya tepki gösterdi.

Gözaltına alınan 16 yaşındaki diğer zanlının da emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Öte yandan, aynı günün ilk saatlerinde Samsın’un İlkadım ilçesindeki Onur Anıtı’nda Atatürk’ün bindiği atın ayaklarına urgan bağlanması ve sonrasındaki gelişen tepkiler, Uzunköprü’deki olayın hizmet ettiği amacı sorgulamayı gerektiriyor.

Adalet Meydanı’ndaki anıtın her ne kadar akli dengesi yerinde olmayan biri tarafından ateşe verilmiş olduğu tespit edilmiş olsa da olayın arkasındaki amaç, Samsun’dakiyle birlikte değerlendirildiğinde şüphe uyandırıyor. Anıtı yakan maşanın arkasında kimin veya kimin ellerinin olduğunu, hangi amaca hizmet ettiklerini başlatılan soruşturma su yüzüne çıkaracak.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.