Ulaş Gölü’ndeki Balık Ölümleri İçin Önlem Alınacak

Ulaş Gölü’ndeki Balık Ölümleri İçin Önlem Alınacak
Yayınlama: 04.10.2021
A+
A-

Sivas’ta 2016 yılında “Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan” olarak tescil edilen Ulaş Gölü’nde, su seviyesinin düşmesi sonucu ortaya çıkan balık ölümlerini önlemek için belediye ekipleri çalışma yürütüyor.

Bölgede 1970’li yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle tamamen kuruyan, Ulaş Belediyesi ve Devlet Su İşleri’nin imkanlarıyla Tecer Irmağı’ndan yapılan 10 kilometre uzunluğundaki kanalla yaklaşık 20 yıldır su taşınarak canlı tutulmaya çalışılan gölde, bu sene balık ölümleri yaşanıyor.

Belediye ekipleri, göl kenarına kurduğu devirdaim pompalarıyla sudaki oksijeni yenileyerek balık ölümlerinin önüne geçmeye çalışıyor.

“BALIKLARI KURTARMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Ulaş Belediye Başkanı Turan İlbey, ilçenin önemli değeri Ulaş  Gölü’nün Tecer Irmağı’ndan beslendiğini hatırlattı. 

Ülke genelindeki kuraklığın Ulaş Gölü’nü de etkilediğini belirten İlbey, Tecer Irmağı’nın suyunun tarım arazilerinde de kullanılmasından dolayı gölde su sıkıntısı yaşandığını ifade etti.

İlbey, ırmaktan su gelmemesi nedeniyle yeteri kadar oksijen alamayan balıkların da ölmeye başladığına dikkati çekerek, “Tarım arazilerini sulayan arkadaşlarımızdan rica ettik, onlar da bu konuda hassasiyet gösterdiler. Şu anda Tecer Irmağı’nın suyu göle akıyor. Biz de su motorlarıyla devirdaim yaparak balıklarımızı kurtarmaya çalışacağız. En az zayiat vererek elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

“GÖLÜ KURUTMAYACAĞIZ”

Bölgede pancar çiftçisinin 15 gün daha sulama yapacağını anlatan İlbey, bu süreçten sonra Tecer Irmağı’nın suyunun tamamen göle verileceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bu yaz kuraklıktan dolayı ırmakta su yoktu. Irmakta su olsaydı balıkları sıkıntıya sokmazdık. Su takviyesi olmadığı sürece 2 metre su da olsa balıklar oksijen olmadığından ölüyor. Yoksa bizim gölümüz kurumadı. Bu sene rahmet (yağmur) az oldu ama biz yine de gayretimizi gösteriyoruz. Göl koruma altında, inşallah bir şey olmayacak ve kurumayacak. Irmakta az su olduğu sürece Ulaş Gölü’nü kurutmayacağız. Gerekirse sondaj vururuz, yine gölü kurutmayız.”

,İlbey, göl çevresinde birçok düzenleme yaptıklarını, gelecek yıl da göl etrafında yürüyüş alanları ve sosyal tesisleri hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.