Üçüncü Doz Aşı Sonrası Görülen En Yaygın 5 Yan Etki

Üçüncü Doz Aşı Sonrası Görülen En Yaygın 5 Yan Etki
Yayınlama: 06.10.2021
A+
A-

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmaya göre; Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısının üçüncü dozunu olan kişilerde, kolda ağrı, halsizlik, kas ağrısı, yorgunluk ve baş ağrısı gibi yan etkiler görülebiliyor.

Türkiye’de de kullanılan Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısı ile ilgili yeni bir araştırma yayınlandı. İngiltere’de yapılan araştırma ile Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısının takviye dozunu yani 3’üncü dozunu olan kişilerde görülen en yaygın 5 yan etki belirlendi.

Buna göre, aşıdan birkaç gün sonra her 5 kişiden 4’ünün kolunda ağrı oldu. Üçüncü doz olanların yüzde 64’ü halsizlik şikayetinde bulundu.

Her 2 kişiden 1’i baş ağrısı şikayetinde bulunurken çok nadir de olsa ufak bir grupta kas ağrısı ve titremeye rastlandı.

ABD’DEKİ ARAŞTIRMA SONUÇLARIYLA ÖRTÜŞÜYOR  

Söz konusu çalışma, geçtiğimiz günlerde ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan sonuçlar ile örtüşüyor.

Salgın konusunda en yetkili kurum olarak gösterilen CDC, 12 Ağustos ile 19 Eylül arasında üçüncü bir koronavirüs aşısı olan kişileri analiz etmiş ve katılımcıların yüzde 71’i enjeksiyon yerinde ağrı, yüzde 56’sı yorgunluk ve yüzde 43,4’ü baş ağrısı yaşadığını bildirmişti.

TIBBİ TEDAVİ İSTEYENDE VAR

Aynı çalışmaya göre, katılımcıların yüzde 28,3’ü çoğunlukla aşıdan sonraki gün olmak üzere günlük aktivitelerini gerçekleştiremediklerini söyledi. Analize katılanların yüzde 1,8’i için tıbbi bakım istendi.

CDC tarafından yayınlanan sonuçlara göre, katılımcıların yüzde 0,1’i hastaneye başvurdu. Yapılan araştırma sonucu hazırlanan raporda, tıbbi müdahale ihtiyacının neden duyulduğuna ilişkin bilgi yer almadı. Ancak araştırmayı yapan CDC, tıbbi tedavi gereken kişileri takip ettiklerini açıkladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.