Turkovac, Tüm Komisyonlardan Onay Aldı

Turkovac, Tüm Komisyonlardan Onay Aldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.01.2022
56
A+
A-

Kovid-19 salgını sonrası 20 ayda üretilen Türkiye’nin yerli ve milli aşısı Türkovac, tüm komisyonlardan onay alarak dünyanın kullanımına sunuldu.

Türkiye, yerli ve milli aşısı Turkovac ile koronavirüs aşısı üreten ülkeler arasına girdi. Aralık ayının sonlarında acil kullanım onayı alan Turkovac, ülkenin dört bir yanında uygulanmaya başladı.

Bu başarının arkasında ise Erciyes Üniversitesi Aşı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibi yer aldı. Yerli aşı, yaklaşık 20 ay süren yoğun çalışmalarla elde edildi.

Erciyes Üniversitesi’nde 2020 yılının kasım ayında başlayan Turkovac’ın faz-1 çalışmaları, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa İlaç Ajansı ile ABD ve Kanada’daki diğer  ilaç ajansları tarafından tanınan akrediteyle yürütüldü.

Turkovac’ın acil kullanım onayı süreci ide hiçte kolay olmadı. Aşı, birçok bağımsız komisyondan geçerken, yarar-risk dengesine ve halk sağlığına faydalarına bakılıp, bilimsel ve uluslararası standartlarla karşılaştırıldı.

SERİ ÜRETİM ŞANLIURFA’DA 

Çalışmaların ardından Turkovac’ın seri üretim merkezi Şanlıurfa’da kuruıurken, üretilen ilk aşıların sevkiyatı ise Ankara’ya yapıldı.

Alfa ve Beta varyantlarına karşı fareler üzerinde yapılan çalışmalarda yüzde 100 koruma alındığını belirten Prof. Dr. Ayhut Özdarendeli, çalışma sobuçlarına ilişkin şu bilgileri verdi: 

“İnsanlarda Faz-2 çalışmalarındaki örneklerde de bu iki varyanta karşı çapraz korumayı test ediyoruz. 

Şu anda çalışmalar devam ediyor. Omicron’la ilgili izolasyon çalışmaları sürüyor. İzole ettiğimizde aynı araştırmayı insanlar üzerinde de yapacağız. Omicron çok farklı bir varyant. Çalışmalarımızın ardından Turkovac’ın Omicron üzerindeki etkileri üzerinde de konuşabileceğiz. Aşının gelişim sürecinin başından beri ben işin içindeyim. Faz-1, Faz-2 çalışmalarının yürütücülüğünü yaptım. Onunla ilgili verileri Sağlık Bakanlığı’na sunduk. 

Klinik öncesi çalışmalarla ilgili yayınımızı da kasım ayında Vaccine dergisinde yayınladık. Faz-1, Faz-2 çalışmalarıyla ilgili veriler elimizde. En kısa zamanda onları da bir dergiye gönderip zaten sonuçlarını paylaşacağız.”

“TEREDDÜTE GEREK YOK”

Faz-3 çalışmalarının Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda devam ettiğini, Türkiye’nin en büyük klinik çalışmalarının yapıldığını aktaran Özdarendedli, “Çalışmalar, 28 ilde 44 merkezde yürütülüyor. Onunla ilgili verileri de zaten Sağlık Bakanlığı ve TÜSEB gerekli noktalarda açıklıyor. Burada herhangi bir tereddüte gerek yok. Çünkü Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) çok ciddi ve güçlü bir kurum. Onun bir aşıya ‘acil kullanım onayı’ vermesi için aşının gerçekten birçok komisyondan geçebilmesi lazım. Burası çok önemli. Ben o süreçlerin hiçbirine müdahil değilim. Bunlar uzman hocalardan oluşan bağımsız komisyonlar. Ayrıca üniversitede faz çalışmalarının yürütüldüğü merkez, dünya çapında bir merkez. Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa İlaç Ajansı, ABD ve Kanada ilaç ajansları tarafından tanınan akredite bir merkez. Sağlık Bakanlığı koordinesinde çok kaliteli bir çalışma yürütüldü” bilgisini paylaştı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.