Turkovac Sinovac’tan Daha Etkili

Turkovac Sinovac’tan Daha Etkili
Yayınlama: 30.07.2021
A+
A-

Faz-3 aşaması süren Turkovac aşısının Çin tarafından piyasaya sürülen sürülen Sinpoac aşısından daha etkili olduğu bildirildi.

Yerli koronavirüs aşısı Turkovac çalışmalarının son aşamasına gelindi. Turkovac aşısının raporlama çalışması, yerli aşının Çin aşısı Sinovac’tan daha etkili ve yüksek düzeyde antikor içerdiğini ortaya koydu.

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüsü Başkanlığı (TÜSEB) ile Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) tarafından koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşının Faz-1 çalışması, 44 gönüllü üzerinde yapıldı.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

İnaktif aşının Faz-2 çalışmaları ise şubat ayında başladı ve 250 gönüllüye aşı uygulaması, 9 Nisan’da tamamlandı. Raporlama çalışmasının ardından Faz-3 çalışmalarına ise 23 Haziran’da başlandı, çalışmalar Ankara Şehir Hastanesi’nde sürüyor.

Bu kapsamda yerli aşının üretildiği ERÜ Tıp Fakültesi Hastanesi giriş noktalarındaki billboardlara, ‘Gönüllü olabilirsiz. Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüsü Başkanlığı desteğiyle son aşamaya gelen inaktif koronavirüs Türk aşısı Faz-3 insan çalışmasına e-nabiz.gov.tr adresinden gönüllü olabilirsiniz’ afişleri asıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.