TURKOVAC Aşısında, “Sıfır” Yan Etki Gözlendi

TURKOVAC Aşısında, “Sıfır” Yan Etki Gözlendi
MOBİL REKLAM ALANI
Yayınlama: 20.09.2021
115
A+
A-

Türkiye’nin koronavirüs aşısı TURKOVAC’ın faz-3 çalışmaları sürüyor. Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, yerli aşı TURKOVAC’ın Türkiye genelinde bin 100 gönüllüye uygulandığını ve takip edilen gönüllülerde bir yan etki dönüşünün olmadığını söyledi.

Koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşı TURKOVAC’ın faz-3 çalışmaları devam ediyor.

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, TURKOVAC ile ilgili açıklamalarda bulundu.

BİN 100 GÖNÜLLÜYE UYGULANDI

Aşının şimdiye kadar bin 100 kişiye uygulandığını dile getiren Toker, bir yan etkinin de görülmediğini açıkladı.

TURKOVAC için faz-3 çalışmasının Kayseri Şehir Hastanesi’nde devam ettiğini, şu an için 72 gönüllüye faz-3 aşısını uyguladıklarını belirterek, Türkiye genelinde başta İstanbul, Ankara ve Kayseri’de çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Türkiye genelinde yaklaşık bin 100 gönüllüye TURKOVAC aşısı yapıldığını kaydeden Toker, şunları söyledi:

“Bunların takipleri yapılıyor, 2. dozları yapılmaya başlayan Ankara ve İstanbul’daki gönüllüler de mevcut. Herhangi bir yan etki dönüşü olmadı. Lokal aşı yerindeki ağrı dışında ciddi, hayati tehlike oluşturabilecek ya da tıbbi bir tedavi ihtiyacı gerektirecek bir yan etki ile karşılaşmadık.”

BAŞVURULAR SÜRÜYOR

Ayşin Kılınç Toker, gönüllü kabulüne e-nabız üzerinden devam edildiğini hatırlatarak, “TURKOVAC çalışmasına katılmak isteyen gönüllülerimiz devam eden süreçteki takiplerinde tekrar gelebilmek şartı ile farklı illerden merkezimize başvuru yapabilirler” şeklinde konuştu.

Kayseri’deki vaka artışına da değinen Toker, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vaka artışı şu an için Türkiye’de en belirgin şekilde Kayseri’de ve bizim zaten Kayseri Şehir Hastanesinde yatarak tedavi altına aldığımız, yoğun bakımda takip ettiğimiz vaka sayımız çok fazla. 

KIŞI GÜZEL GEÇİRMEK İÇİN AŞI ŞART

Bu noktada iklimin soğuması, kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirilmesi nedeni ile vaka sayılarını göz önünde bulundurmadan rehavete kapılmış bir şekilde maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulmaması nedeniyle vaka sayımız çok yüksek. 

Özellikle bu dönemde okulların açılması ve iş hayatının aktif bir şekilde devam etmesinden dolayı maske, mesafe ve temizlik kuralları, kapalı alanların sık sık havalandırılması ve mutlaka aşı takvimine uygun bir şekilde aşılarımızı olmamız gerekiyor. Çünkü bu kışı ekonomik ve psikolojik açıdan güzel bir şekilde atlatmaya tüm Türkiye’nin ihtiyacı var.” 

MOBİL REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.