“Türk Gençliği Gayri Milli Saldırı Altında”

“Türk Gençliği Gayri Milli Saldırı Altında”
Yayınlama: 09.03.2022
A+
A-

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Türk gençliğinin dünya genelinde olduğu gibi sosyal medya üzerinden yapılan gayri milli saldırı altında olduğunu ifade ederek, “Bizim dönemimizde sosyal medya bu kadar baskın değildi. İnsanların tarihiyle, milli değerleriyle dalga geçen böylesi platformlar yoktu. O kadar çok yalan tarih bilgileri, savaşları küçük gören ifadeler görüyoruz ki insan şaşırıyor” dedi.

Büyük Taarruz’un 100. yıl etkinlikleri kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde il genelinden 100 tarih ve sosyal bilgiler öğretmenine “Büyük Taarruz’un Ruhunu Anlamak” konulu eğitim semineri düzenlendi. 

Seminerde konuşan Vali Çiçek, dünya coğrafyasında yaşanan olumsuz gelişmelere değinerek, şunları söyledi:

“Dünya artık başka bir dünya. Sevgi, kardeşlik, sahilde çalan kemancı, Polyanna gibi farklı farklı birçok hikaye anlattılar. Birçok gencimiz artık savaşların bittiğinde, başka bir dünyaya merhaba dediğimizi zannetti. Dünyanın globalleştiğini, kavgaların sona ereceğini, tek bir ulus haline gelindiğini, batı ve doğunun birbirine benzeyeceği gibi birçok konu anlatılıyordu. 

21. Yüzyıl’a geldik. Geldiğimiz yüzyılda gördük ki kan, gözyaşı, her yerde savaş, felaket baş gösterdi. Bize anlatılanların hikaye olduğunu hep birlikte gördük. Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da olanlar ortada. Artık ülkelerin sınırlarının değişmeyeceğini sandığımız bir coğrafyada her gün sınırlar değişiyor, değiştiriliyor. Dolayısıyla ırkçılığı en acı bir şekilde saklamaya bile gerek duymadan her gün gözümüzün içine sokuyorlar. En yakın örnek Ukrayna.” 

SOSYAL MEDYANIN ETKİSİ

Türkiye’de gençlerin milli bilinci yüzde 80 oranda tarih dersi ile aldığını düşündüğünü ifade eden Vali Gökmen Çiçek, “Birçok gencimiz bu vatanı sevmeye, ölmeye tarih derslerinde karar veriyor. Tarih derslerinin boş geçmesini istemem. Tarih derslerinde karar vermiştim bu memleket için faydalı olmaya, Kaymakam olmaya. Hayat Bilgisi dersi vardı eskiden. Bizi yurttaş yapan, bu milletin ferdi olarak gurur duymamızı sağlardı” dedi.

Orada aldığı dersleri hiç unutmadığını kaydeden Çiçek, “Bizim dönemimizde sosyal medya bu kadar baskın değildi. İnsanların tarihiyle, milli değerleriyle dalga geçen böylesi platformlar yoktu. O kadar çok yalan tarih bilgileri, savaşları küçük gören ifadeler görüyoruz ki insan şaşırıyor. İnanılmaz bir gayri milli saldırı altında gençler. Dindar olabilirisiniz, olmayabilirsiniz ama bu milletin ferdiyseniz milli bilinciniz olacak” diye konuştu.

Afyonkarahisar hem gizemli hem de hüzünlü bir şehir olduğunu söyleyen Vali Çiçek, kentin Kurtuluş Savaşı’nda 2 yıl işgal altında kaldığını hatırlattı. Çiçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Afyon ölümü, zulmü gördü. Böylesi hüzünlü şehrin gençlerinin tarih öğretmenlerinin peşinden ayrılmaması gerekir. Heryeri bilmeleri gerekiyor. Bazen okul ziyaretlerimde soruyorum, ‘Reşat Çiğiltepe kimdir?’ diye. Soruyorum ama, yanıt alamıyorum. Çok üzücü, 100. yıl çok önemli. Sadece lise öğrencileri değil. Her kesimde olmalı bu bilinç. Sizler bizlerin gözbebeğisiniz. Tarih ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin her isteği müfredat bizler için deyim yerindeyse emir niteliğinde. Çünkü sizler bir millet oluşturuyorsunuz. Çünkü siz gençlerin yarınlarını kurtarıyorsunuz.Gençlerdeki milli bilicin artırılması gerekiyor ve bu noktada en büyük sorumluluk tarih ve sosyal bilgiler öğretmenlerine düşüyor.” 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.