Turgutlu Kaymakamına Sosyal Medyada Algı Operasyonu

Turgutlu Kaymakamına Sosyal Medyada Algı Operasyonu
Yayınlama: 05.09.2020
A+
A-
  • Öncelikle şunu belirtelim; Karşınızda “Ali Top Al” dediğinizde Kaymakam “Ali Ekmek Çal” dedi diyecek zihniyette olanların olduğunu hatırlatmak isteriz.

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yapılan Kovid 19 denetimleri sırasında bir kahvehane sahibi ile Turgutlu ilçe Kaymakamı Ali Yılmaz arasında geçen diyalog kameralara kaydedilmek sureti ile sosyal medyaya servis edildi.

Görüntülerde kaldırıma sandalye koyamadığı için para kazanamadığını Turgutlu İlçe Kaymakamı Ali Yılmaz’a anlatan bir esnaf var. Esnaf “Nasıl para kazanacağım?” diye sitem ederken Kaymakam Yılmaz ise esnafa yaptığının yasal olmadığını, dışarıya sandalye koymanın yasa dışı para kazanma suçuna gireceğini ifade etmek maksadıyla , “Sandalyelerin kaldırımlarda ve sokaklarda olması yasak. Arkadaş para kazanma yasal olur. Uyuşturucu satarak da para kazanırsın’’ cevabını veriyor.

Burada geçen konuşmanın önünü ve arkasını görmezden gelen bazı medya organları ve sosyal medya kullanıcıları sosyal medyada Kaymakamı, esnafa “uyuşturucu sat para kazan” demiş gibi göstermeye çalıştılar. Kaymakam üzerinden Devletimizin itibarını zedelemeye yönelik olarak yapılan algı operasyonunu fark eden vatandaşlarımız ise duruma tepki gösterdiler.

BAZI TWEETLER İÇİN TIKLAYINIZ

İçişleri Bakanlığı’nın Covid-19 tedbirleri genelgesi kapsamında Manisa’nın tüm ilçelerinde denetim yapıldı. Genelge doğrultusunda Turgutlu ilçesinde de cadde, sokaklarda, kafeteryalarda, alışveriş merkezleri ile halkın yoğun olduğu bölgelerde corona tedbirleri yerinde incelendi.

Denetimlere Turgutlu İlçe Kaymakamı Ali Yılmaz, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Halim Karaer ve İlçe Emniyet Müdür V. Halil İbrahim Baştürk ve ilgili kurumların müdürleri katıldı.

Denetimler sırasında kahvehane işletmecisi Süleyman Er, Kaymakam Ali Yılmaz’a, Manisa İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan sıfır kaldırım işgaliyle ilgili karar nedeniyle yaşadığı sıkıntıyı anlatmaya çalıştı.

Kahvehane işletmecisi Süleyman Er, “Sandalyeler içeride çok sık olduğu için insanları rahatsız ediyor. Dışarı kaldırıma koyamıyoruz. Ben bu şekilde nasıl para kazanacağım? 25 bin lira kredi çektim, bunu nasıl ödeyeceğim?” diyerek serzenişte bulundu.

Yasak kararını yeniden hatırlatan Kaymakam Yılmaz’ın esnafa yasal yoldan para kazanma ile ilgili verdiği örnek ise sosyal medyada kırpılarak sosyal medya lincine dönüştürüldü. Oysa kameralara da aksettiği gibi Kaymakam Yılmaz, “Sandalyelerin kaldırımlarda ve sokaklarda olması yasak. Arkadaş para kazanma yasal olur. Uyuşturucu satarak da para kazanırsın. Kaldırıma sandalye koyman yasalara, valiliğin kararlarına göre aykırı” diyerek sadece basit bir kıyas yapmıştı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.