Tunceli Valiliği: “HDP’li Önlü ve Diğer İllerden Gelen Vekiller Olayları Provoke Etmişlerdir”

Tunceli Valiliği: “HDP’li Önlü ve Diğer İllerden Gelen Vekiller Olayları Provoke Etmişlerdir”
REKLAM ALANI
15.05.2022
19
A+
A-

Tunceli Valiliği, terör örgütü PKK hükümlüsü Aysel Doğan’ın cenazesi sırasında HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü’nün polise taş attığını, Tunceli’de sağlanan huzur ve güvenin hedef alındığını, Milletvekili Alican Önlü ile diğer illerden gelen HDP’li vekillerin olayları provoke ettiğini açıkladı.

Tunceli Valiliği, Almanya’da hayatını kaybeden Aysel Doğan’ın cenaze törenine ilişkin bir açıklama yayımladı. Valilik tarafından yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi:

“Kararlılıkla sürdürülen terör ve teröristle mücadele operasyonları neticesinde Tunceli ilimiz huzur, güven, hatta önemli bir turizm kenti haline gelmiştir. Bu huzur ve güven ortamından rahatsız olan bir kısım kişi ve gruplar, kendilerine yapılan tüm uyarılara rağmen, PKK terör örgütüyle irtibat-iltisak yönünden çok sayıda suç kaydı bulunan ve Almanya’da hayatını kaybeden A.D isimli şahsın defin işlemini provoke ederek halkımızın huzurunu kaçırmak istemişlerdir. 

En başından beri, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ve diğer illerden gelen HDP’li milletvekilleri ile olayları provoke eden kişilerin olduğu gruba, ilimiz merkezine girmeden 2 ayrı güvenlik ve uygulama noktasında defin işlemine sadece hayatını kaybeden şahsın yakınları alınacağı, haricen kimsenin alınmayacağı bildirilmiştir.

Tüm uyarılara rağmen başta HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü olmak üzere, söz konusu milletvekilleri ve beraberindeki grup Munzur Üniversitemiz önünde bulunan Tunceli-Elazığ kara yolunu trafiğe kapatmak istemişler, hatta HDP Milletvekili Alican Önlü ve diğer illerden gelen HDP’li vekillerin başında olduğu grup güvenlik güçlerimize fiziki ve taşlı saldırıda bulunmuştur. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü bizzat polisimize taş atmıştır. Saldırgan gruba orantılı müdahale edilmiş, ancak milletvekillerine herhangi bir fiziki müdahalede bulunulmamıştır.” 

“ASLA MÜSAMAHA EDİLMEYECEK”

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü’nün cenaze aracının anahtarını alarak hastaneye gitme bahanesiyle olay yerinden ayrıldığına işaret edilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi”

“Bu sebeple cenaze aracı ve araca eşlik eden yakınları uygulama noktasında bir müddet beklemek zorunda kalmıştır. Olay sonrasında cenaze aracının anahtarı vefat eden kişinin yakınları tarafından HDP Tunceli Milletvekilinden alınmış ve bu surette araç hareket edebilmiştir. Daha sonra, Üniversite önünden ilimizin girişinde bulunan polis uygulama ve kontrol noktasından hareket eden araç şehir mezarlığı altında bulunan polis uygulama noktasına geldiğinde, gruba yakınları haricinde kimsenin define katılamayacağı tekrar hatırlatılmış ancak buna rağmen aralarında HDP’li milletvekillerinin de olduğu provokatör bir grup güvenlik güçlerimize tekrar taşla saldırmıştır. Bu esnada bir arkadaşımız atılan taşla başından ciddi şekilde yaralanmıştır. Provokatif gruplar, güvenlik güçlerimizin orantılı müdahalesi ile dağıtılmış, güvenlik kuvvetlerimize taşlı saldırıda bulunan şahıslar yakalanarak gözaltına alınmıştır. Bu ve benzeri provokasyonlar ile şehrimizin huzurunu kaçırmak isteyenlere hiçbir suretle müsaade edilmeyecektir. 

Valiliğimizce en başta provokasyonun mimarı HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü olmak üzere diğer tüm HDP milletvekilleri ile provokatörler hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacaktır.” 

BAKAN SOYLU’DAN TEPKİ

Öte yandan Tunceli Valiliği, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, huzur ve güven ortamının sürdürülmesi amacıyla, Kaymakamlıkların izni dışında Tunceli sınırları içerisinde umuma açık alanlarda yapılması planlanan basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık yer toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, anma, stand açmak,imza kampanyası, konser, şenlik, afiş ve poster açma, meşale yakma/taşıma eylem ve etkinliklerinin, 20 Mayıs Cuma günü gecesine kadar mülki idare amirlerinin iznine bağlandığını duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü’nün polise taş attığı görüntüleri sosyal medyada paylaşarak, “PKK terör örgütü üyesi ve ‘kırsalcı’sının cenazesine katılmak isteyen HDPKK milletvekillerine elbette izin verilmedi. Ancak polise taş atan terörist milletvekili Alican Önlü’nün kirli provokasyonu, Kılıçdaroğlu’nun hamiliğindedir…” açıklamasında bulundu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.