TSK Vuruyor, HDP Yerinde Duramıyor

TSK Vuruyor, HDP Yerinde Duramıyor
Yayınlama: 03.02.2022
A+
A-

Terör örgütü PKK ile ilişkisi olmadığını savunan ve Türkiye’de siyaset yapabilen HDP, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sınır ötesinde düzenlediği ‘Kış Kartalı’ operasyonu sonrası yine rengini belli etti. Üstelik, terör örgütü PKK’nın yüzünden köylerini terk etmek zorunda kalan Irak’taki Kürtler bile rahatsız olurken.

Türkiye’nin yurt içi ve sınırları ötesindeki terörü bitirmeye yönelik başlattığı operasyonlar kararlılıkla sürdürülüyor. Operasyonlar kapsamında, teröristler ve terör örgütüne ait hedefler başarıyla vurulurken, Milli Savunma Bakanlığı, Derik, Sincar ve Karacak bölgelerine icra edilen ‘Kış Kartalı Hava Harekatı’ hakkında açıklama yaptı.

PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurların etkisiz hale getirildiği belirtilen açıklamada, “PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek; Irak ve Suriye kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak ve Suriye Kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan Derik, Sincar ve Karacak bölgelerindeki terör yuvalarına karşı Kış Kartalı Hava Harekâtı icra edilmiştir” denildi.

Kış Kartalı Harekatı’nda 60 civarında hava aracı görev alırken, üç farklı bölgedeki 80’e yakın terör örgütüne ait hedefler yerle bir edildi. 

“PKK, BÖLGE HALKINA ZARAR VERİYOR”

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil, Türkiye’nin sınır ötesindeki terör mevzilerine düzenlediği operasyonları, PKK’nın bölgedeki yasa dışı varlığı nedeniyle gerçekleştirildiğini açıkladı. Türkiye’nin bölgedeki operasyonlarının, PKK’nın yasa dışı varlığı nedeniyle olduğunu söyleyen Adil, “PKK ne Kürdistan Bölgesi’ni, ne Hükümetini, ne de otoritesini kabul etmektedir.” dedi.

“PKK, Sincar ve Kandil’de ne yapıyor?” diyen Adil, şunları söyledi:

“PKK, Kürdistan (IKBY) halkını çok zor bir duruma sokmuştur. Bu yüzden yüzlerce köy boşaltılmış, halk evsiz kalmıştır. Bu süreçte zarar gören Kürdistan bölgesi olmuştur. Bu yüzden PKK’nın amacı Kürdistan Bölgesini zayıflatmaktır.”

BÖLGE HALKI MEMNUN, RAHATSIZ OLAN HDP

Terör örgütüne büyük darbe vurulan Kış Kartalı Harekatı sonrası, ilk çatlak ses HDP’den geldi. HDP’den yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonları kınanırken, Irak tarafından yapılan açıklamaya rağmen ‘Kürtlerin’ hedef alındığı savunuldu.

NATO, ABD ve Irak hükümeti başta olmak üzere bütün uluslararası güçlerin ‘Kürtlere yönelik’ bu operasyonlara karşı sessiz kalmasının utanç verici olduğunun belirtildiği açıklamada, “HDP olarak, bu saldırıyı ve saldırın arkasında olan bütün güçleri kınıyoruz.” denildi.

“HDP, İŞVERENİNİ KORUYOR” 

HDP’nin açıklamasına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ tepki gösterdi. 

Hamza Dağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK inlerini vurunca HDP Genel Merkezi asılsız bir dizi iddia içeren açıklama yayınlamış. Herkes işini yapıyor; TSK milletini, HDP ‘İşverenlerini’ koruyor.’ ifadelerine yer verdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.