Trabzon’daki Atatürk Köşkü Restore Edilecek

Trabzon’daki Atatürk Köşkü Restore Edilecek
MOBİL REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.11.2021
92
A+
A-

Trabzon’un önemli tarihi ve turistik mekanlarından Atatürk Köşkü’nün restorasyonu için çalışma başlatıldı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti ziyaretlerinde konakladığı Ortahisar ilçesine bağlı Soğuksu Mahallesi’ndeki Atatürk Köşkü’nün restorasyonuyla ilgili hazırlanan projenin ilgili kurumlarca onaylandığını duyurdu.

Binanın restorasyonunun yanı sıra köşk içindeki mobilya ve diğer malzemelerin yenilenmesiyle ilgili de çalışma yürütülürken, Atatürk Köşkü’nün yenilenen haliyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 29 Ekim 2023’te ziyarete açılması planlanıyor.

“KADERİNE TERK EDİLMEYECEK”

Atatürk Köşkü’nün kapsamlı şekilde restore edilecek olmasının kamuoyunda memnuniyetle karşılanmasına rağmen bazı çevrelerin dezenformasyon amaçlı açıklamalarda bulundukları hatırlatılarak, belediyeden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Atatürk Köşkü’nü kararan mermerler, çatlayan sıvaların olduğu bir görüntüye terk etmek, Murat Zorluoğlu’nun belediyecilik anlayışında yer almamaktadır. Öyle ki Başkan Zorluoğlu, böyle bir proje ortaya koymamış olsa bu kez de aynı çevrelerin ‘Atatürk Köşkü kaderine terk edildi.’ söylemlerinde bulunacağı herkesin malumudur. Atatürk Köşkü, iki aşamalı restore edilecek olup dışı ile birlikte içerisi de tarihi dokusuna uygun hale getirilecektir. Tüm önemli projelerde ortaya konulan dezenformasyon amaçlı açıklamalar, yapılan işlerin doğruluğunu da gözler önüne sermektedir.”

“ÇARPITMAK İSTEYENLER VAR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Atatürk Köşkü Restorasyon Projesi’nin, her kesim tarafından takdirle karşılandığını ancak bazı sözlerinin çeşitli basın yayın organları tarafından çarpıtılmak istendiğini belirtti.

Köşkte geçmişle bağlantısı olmayan, zaman içinde gereksiz asılan, tarihle ilgisi olmayan objeler ve tabloların bulunduğu yönündeki açıklamalarının, “Eşyalar kayboldu” şeklinde lanse edilmek istendiğine dikkati çeken Zorluoğlu, böyle bir durumun söz konusu olmadığının altını çizdi.

Atatürk Köşkü’nün Cumhuriyet’in banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon’u ziyaretlerinde kaldığı tarihi bir mekan olduğuna işaret eden Zorluoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

İHALE SÜRECİ BAŞLATILDI

“Binanın dışı da içerisindeki mobilyalar ve benzeri malzemeler de hakikaten buranın önemiyle mütenasip değil. Bu durumu tespit ettik ve bu alanda çalışan hocalarımızla bir komisyon kurmuştuk. Proje hazırlandı. Bakımı, onarımı ve restorasyonu ile ilgili projemiz kuruldan geçti. 

Şimdi ihale sürecini başlatıyoruz. Sadece dışı ve içinin restorasyonu değil, aynı zamanda ayrı bir komisyon marifetiyle var olan mobilyaların da tasnif edilmesi yönünde bir çalışma da gerçekleştireceğiz. Geçmişle bağlantılı olanların kalmasını, gereksiz olarak zaman içerisinde asılan, tarihle ilgisi olmayan objeler ve tabloların oradan uzaklaştırılmasını amaçlıyoruz. Arzumuz, 29 Ekim 2023 resepsiyonunun Atatürk Köşkü’nün bahçesinde verilmesidir. Böyle bir hedefimiz var.”

MOBİL REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.