Toplum İnşasına Yönelik Hizmet: Kadın E(k)meği Çarşısı

Toplum İnşasına Yönelik Hizmet: Kadın E(k)meği Çarşısı
Yayınlama: 04.03.2022
A+
A-

Samsun’da “Kadın E(k)meği Çarşısı törenle açıldı. Törende konuşan Zülkif Dağlı, “Ülkemizde ve ilimizde hiçbir kadının ve insanın şiddete maruz kalmadığı, insan hakları temelinde güçlü aile, güçlü toplum modelinin inşasına yön verecek projeler üretiliyor, kadın istihdamının artırılmasına katkı sağlayacak her türlü projeyi destekliyoruz” mesajı verdi.

Valilik ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile birlikte İl Kadın, Aile ve Çocuk Koordinasyon Kurulu tarafından organize edilen ‘Kadın E(k)meği Çarşısı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Bir alışveriş merkezinde açılan çarşıda, Samsun Valiliği Sosyal Dayanışma Merkezi, Samsun Kadın Kooperatifleri, Büyükşehir Belediyesi İpek ve Kenevir Dokuma Atölyesi ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Kadın Konukevlerindeki kadınların birbirinden kıymetli el emeği, göz nuru ürünleri yer alıyor. 

Çarşının, ilk ziyaretçileri Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan oldu.

“AİLENİN HER FERDİNİN HAYATA GÜÇLÜ TUTUNABİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, burada yaptığı açıklamada, “Başta kadınlarımız ve çocuklarımız olmak üzere ailenin her bir ferdinin hukuksal, ekonomik, sosyo kültürel ve eğitimsel açıdan hayata daha güçlü tutunabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemizde ve ilimizde hiçbir kadının ve insanın şiddete maruz kalmadığı, insan hakları temelinde güçlü aile, güçlü toplum modelinin inşasına yön verecek projeler üretiliyor, kadın istihdamının artırılmasına katkı sağlayacak her türlü projeyi destekliyoruz” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de “Arkasında daha yapılacaklar var. Kadınlarımızın etkin bir şekilde üretime katılmasını toplum hayatında çok daha etkin olmasını hem kültürde hem sanatta hem üretimde her alanda çok daha güçlü var olmasını sağlayacak projeler yürütüyoruz. Bu sergi de bunun örneklerinden bir tanesi” diye konuştu.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ve eşi Gülay Deveci de çarşıyı ziyaret etti. Sergideki tüm stantlarda ürünleri inceleyip sohbet etti. Başkan Deveci Atakum Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin ürünleriyle ilgili de bilgi aldı.

Başkan Cemil Deveci, “Samsun’da ilk kez kadın girişimi kooperatifi kurduk. Ondan sonra Samsun’un diğer ilçelerinde de kooperatifler oluştu. Şimdi birlik çalışması yapılıyor. Onların ürünlerini kentin değişik yerlerinde buna benzer mekanlarda sergiliyoruz. Tüketiciye ulaştırmaya çalışıyoruz. İyi bir girişim doğru bir çalışma yönetim. Kooperatifler birbirinin ürettikleri ürünleri görüyorlar. Kendilerine görev sahibi oluyorlar. Aralarında tatlı bir kalite yarışı da oluyor. Bu yönüyle çok yararlı bir çalışma. Tüm ürünleri gezdik gördük. Hepsi birbirinden başarılı” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.