Toplu Etkinliklerde PCR Testi İstenebilecek

Toplu Etkinliklerde PCR Testi İstenebilecek
Yayınlama: 06.09.2021
75
A+
A-

Türkiye’de koronavirüs önlemlerine karşı yeni bir döneme geçiliyor. Aşılamada önemli bir yol katedilmesine rağmen vaka ve vefat sayılarında istenilen seviyeye düşülmemesi yeni uygulamaları hayata geçirdi. Buna göre, Valilik ve Kaymakamlıklarda vatandaşların toplu olarak yer alacağı etkinliklerde PCR testi zorunluluğu getirebilecek.

Aşı olmayan kişiler için 6 Eylül’de yeni bir süreç başladı. Konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi mecburi olacak. 

Bu çerçevede işletmeciler veya organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre, azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek. 

TOPLU ULAŞIMDA DA TEST ZORUNLU

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. 

Valilikler ve kaymakamlıklarca ise kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek. 

KOORDİNASYON, VALİLİK VE KAYMAKAMLIKLARDA

Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin vatandaşlara hatırlatılmasına yönelik çalışmalar, vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülecek. 

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

DENETİMLER SIKLAŞTIRILACAK

Ulaştırma ve Altyapı ile Sağlık Bakanlığı otomasyon sistemleri arasında da entegrasyon sağlandı. Seyahat edecek vatandaşların HES kodu ayarlarını değiştirerek onay vermesi durumunda aşı, bağışıklık ve PCR test sonuçlarının kontrolü Bakanlığın U-ETDS sistemi üzerinden otomatik olarak yapılacak. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı bölge müdürlükleri de saha kontrollerine devam edecek, yolcu taşıyan otobüsler sıkı bir şekilde denetlenecek.

Sağlık Bakanı Koca, virüsün genetik materyalinin bulunup bulunmadığını tespit edilmesi yöntemi olan PCR testlerinin devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz yapılacağını açıklamıştı. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.