Toksik Bir Çağın Sonu Geldi

Toksik Bir Çağın Sonu Geldi
REKLAM ALANI
31.08.2021
98
A+
A-

Birleşmiş Milletler Çevre Programı, şu anda dünya üzerinde kurşunlu benzin kullanan herhangi bir ülkenin kalmadığını duyurdu. Böylelikle insanların toplumlar düzeyinde yaptığı hataların çzeti olan kuruşunlu benzinin artık kullanılmayacak olmamasıyla toksik bir çağın da sonu glmiş oldu.

Oldukça zararlı olan yakıt, neredeyse yüz yıldır havayı, toprağı ve suyu kirletiyordu. Kalp hastalığına, kansere ve felce neden olabilen yakıt, çocuklarda beyin gelişimi ile ilgili problemlerle de ilişkilendiriliyor. 

Yüksek gelirlere sahip pek çok ülke yakıtın kullanımını 1980’li yıllarda yasakladı. Kurşunlu benzini kullanan son ülke olan  Cezayir de bu yılın temmuz ayında kullanımı durdurdu.

GUTERRES: ULUSLARARASI BİR BAŞARI

Birleşmiş Milletler (BM)Genel Sekreteri Antonio Guterres, kurşunlu benzinin kullanımının tamamen sonlanmasını “uluslararası bir başarı öyküsü” olarak nitelendirdi. 

Guterres, “Kurşunlu benzin kullanımına son vermek, her yıl kalp hastalığı, felç ve kanserden kaynaklanan milyonlarca erken ölümü önleyecek. Zeka gelişimleri zarar görmüş çocuklar da böylelikle korunacak” diye konuştu.

BENZİNE 1970’LERE KADAR KURŞUN EKLENDİ

1920’lerin başında motor performansını artırmak için benzine kurşun eklenmeye başlandı. 1924 gibi erken bir tarihte ise ABD petrol devi Standard Oil tarafından işletilen bir rafineride konvülsiyon (kasların istem dışı kasılması) geçiren beş işçinin ölümü, onlarca işçinin de hastaneye kaldırılması tehlike çanlarının çalmasına neden oldu. 

Ancak tüm bunlara rağmen, 1970’lere kadar küresel olarak tüm benzinlere kurşun eklenmeye devam edildi.

Zengin ülkeler yakıtın kullanımını aşamalı olarak bırakmaya başladı. Ancak 2000’lerin başında hala kurşunlu benzin kullanan 86 ülke vardı. Kuzey Kore, Myanmar ve Afganistan, 2016 yılına kadar kurşunlu petrol satışını durdurdu. Geride ise Irak, Yemen ve Cezayir gibi az sayıda ülke kalmıştı.

İNSANLIĞIN HATALARININ ÖZETİ 

BM Çevre Programı (UNEP), 2002’den bu yana kurşunlu benzin kullanımını sona erdirmek için hükümetler, özel şirketler ve sivil topluluklarla birlikte çalıştı. UNEP Direktörü Inger Andersen, “Kurşunlu benzin, insanlığın toplumlarımızın her düzeyinde yaptığı hataları kısaca özeti” dedi.

Ancak Andersen bu yakıtı ortadan kaldırmanın “insanlığın yaptığı hatalardan ders alıp düzeltebileceğini” de gösterdiğini söyledi. 

Dünyada çevre alanındaki sıradışı eylemleriyle tanınan Greenpeace örgütü, kurşunlu benzinin artık tüm dünyada kullanılmamasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “toksik bir çağın sonu” şeklinde memnuniyetini dile getirdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.