‘Terörist Sevgilisi’ HDP’li Güzel İçin Kim Ne Dedi?

‘Terörist Sevgilisi’ HDP’li Güzel İçin Kim Ne Dedi?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.01.2022
116
A+
A-

Adıyaman kırsalında 2017 yılının nisan ayında etkisiz hale getirilen terörist Volkan Bora ile samimi fotoğrafları gün yüzüne çıkan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, HDP’nin terör örgütü ile bağlantısını bir kez daha net bir şekilde ortaya çıkarırken, bu gelişme Türkiye’de siyasetten sosyal medyaya gündeme damga vurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 2017 yılında Adıyaman kırsalında düzenlediği operasyonda öldürülen PKK’lı terörist Volkan Bora’nın cep telefonu incelemesinde HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ile çekilmiş fotoğrafları ortaya çıkmıştı. 

Türkiye, ortaya çıktığı günden beri HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in, PKK’lı Volkan Bora ile samimi pozlarını tartıştı.

HDP’li vekilin fotoğraflarına çok sayıda tepki gelirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise fotoğrafları görmezden geldi. Salı ve çarşamba günü düzenlenen grup toplantılarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli, konuşmalarının bir bölümünü bu konuya ayırırken, Kılıçdaroğlu ve Akşener, partilerinin grup toplantısında günlerdir tartışılan fotoğrafları konuşma metnine almaması dikkat çekti.

3 ŞEHİDİN FAİLİ

Güzel’in sevgilisi olan terörist Volkan Bora’nın, 2015 ve 2016 yılında 2 asker ile 1 güvenlik korucusunun şehit edildiği saldırının faili olduğu ortaya çıktı.

TSK’nın hava saldırısı ile öldürülen Volkan Bora’nın, 20 Temmuz 2015’te Adıyaman’da Uzman Onbaşı Müsellim Ünal’ın şehit edilip, 2 askerin de yaralandığı, 24 Haziran 2016’da Jandarma Er Mücahit Şimşek’in şehit edildiği ve 9 Eylül 2016’da güvenlik korucusu Yusuf Sönmezin şehit edildiği saldırıların faili olduğu tespit edildi.

HAKKINDA 34 FEZLEKE VAR

HDP’li Güzel’in, öldürülen PKK’lı teröristle fotoğraflarının basına yansıması fezlekeleri gündeme getirdi. Güzel hakkında dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle hazırlanan fezleke sayısı 34’e ulaştı.

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon Başkanı Bekir Bozdağ, 20 Ocak Perşembe günü Karma Komisyonu toplantıya çağırdı. Bozdağ başkanlığında saat 11.00’de toplanacak komisyonda, HDP’li Güzel hakkında, 1’i 2019’da olmak üzere terör örgütü üyeliğiyle ilgili hazırlanan iki fezlekenin görüşülmesi bekleniyor.

HDP’DEN ‘SÖZLÜ’ SAVUNMASI

HDP’li Meral Danış Beştaş, Semra Güzel’in PKK’lı teröristle fotoğrafları hakkında yaptığı açıklamada “Fotoğraflar okuldan arkadaşı olan ve aileler arasında sözü kesilen sözlüsüne aittir” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, PKK terör örgütünün uzantılarını parlamentoda görmek istemediklerini belirterek, “Cumhur İttifakı gereken her şeyi söyledi. Bay Kemal, sen niye susuyorsun? İP, sen niye susuyorsun? HDP, sen niye susuyorsun? Ağızlarından bir şey çıktı mı? Çıkmadı. Herhangi bir şey söylediler mi? Hayır söylemediler. Niye? İşlerine gelmiyor. Diğerlerinde bir şey var mı? Onlar yamalı bohça zaten. Onlarda da bir şey yok” dedi.

VİDEOLU TEPKİ

Erdoğan, grup toplantısında HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in PKK’lı bir teröristle fotoğraflarına ilişkin haberlerin de yer aldığı HDP’ye ilişkin videoyu izlettirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Al işte buyur. Bunların göğsündeki şeref madalyası o dağa kaçırdıkları yavrular” şeklinde tepki gösterdi.

TBMM Başkanı Şentop da 10 Ocak’ta parlamento muhabirlerinin soruları üzerine, “Anayasal düzene karşı suçlar bakımından, ağır suçlar içeren dosyalarla ilgili dokunulmazlığın kaldırılması ve yargılamanın önünün açılması gerektiği kanaatindeyim” değerlendirmesinde bulundu.

“TBMM’DE TERÖRİST İSTEMİYORUZ”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise partisinin grup toplantısında konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Terörist sevdalıları, Meclis koridorlarındadır. Kamplara gidip gelen insanlık defoları, ihaneti tevzi eden terör trafoları Meclis sıralarındadır.

Bu bölücü milletvekili hakkında lazım gelen hukuki takibat, dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili tasarruf, derhal temin ve tekemmül etmelidir.

Biz, TBMM’de terörist istemiyoruz. Biz, terör örgütüne eleman devşiren, sözde Kürdistan propagandasıyla sabırlarımızı kevgire çeviren HDP’yi, Türk siyaset ve demokrasi hayatında bir saniye bile görmeye tahammül edemiyoruz.”

“HİÇBİRİ BU ANLAYIŞA KARŞI ÇIKMADI”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Terörle Mücadele Şube Müdürleri Değerlendirme Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmekle terörist sıfatınız üzerinizden kaybolmaz, bunu biliyoruz, hangi iş birliklerini yaptığınızı da biliyoruz. Teröre nasıl tabi olduğunuzu da biliyoruz. Hangi ülkelerin istihbaratlarına elemanlık yaptığınızı da biliyoruz. Bu ülkenin huzurunu, birliğini, kardeşliğini, barışını Amerika’nın, Avrupa’nın uşaklarına bozdurmayacağımızı herkesin bilmesini isteriz” şeklinde konuştu.,

Bakan Soylu, katıldığı bir televizyon programında HDP’li vekil ile terörist arasındaki bağa ilişkin yaptığı değerlendirmede de “Biz bu yaşananları görmezden gelemeyiz” dedi.

Soylu, “Bugün ve dün grup konuşmalarını biraz izleyebildim. Ne İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ne Kılıçdaroğlu ne de HDP ‘Ya bu fotoğraf doğru değildir. Terörle bu kadar iç içe girmiş bu anlayışı kabul etmiyoruz’ demedi. Bir tanesi bir şey söylemedi, söyleyemedi” ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise Merkez Yürütme Kurulu toplantısına ilişkin yaptığı açıklamada, HDP’li Milletvekili Semra Güzel’in PKK’lı teröristle fotoğrafının ortaya çıkmasına da sert tepki gösterdi. Çelik, “Dünyanın hiçbir demokrasisi egemenliğini yok etmek isteyen, hukuk devletini yok etmek isteyen terör karşısında taviz veremez. Kendisine saygısı olan bir devlet buna müsaade etmez” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan da “Sayın Akşener, ‘milliyetçiyiz’ diye mangalda kül bırakmıyorsunuz, eli kanlı terör örgütü ve onun mensuplarıyla omuz omuza fotoğraf çektiren terörist sevgilisi sözde milletvekili hakkında söyleyecek bir tek sözünüz yok mu? Oturduğunuz koltuklarda, HDP’nin sizden hesap soracağı bilinciyle hareket ediyorsunuz ve o korku nedeniyle bugün terör örgütüne ve onun siyasi uzantısına karşı tek bir kelime dahi etmiyorsunuz?” ifadeleriyle muhalefet partilerine yüklendi.

“YA SAF YA HAİN OLMAK LAZIM”

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, HDP’li Güzel’in, öldürülen bir PKK’lı ile fotoğraflarının çıkmasını şu sözlerle değerlendirdi:

“Adı geçen Diyarbakır milletvekilinin, öldürülen terörist kocasından farklı düşüncede olduğuna mı inanmamız isteniyor bizden? Buna inanmak için ya saf ya da hain olmak lazım. Bildiklerimi, Millet İttifakı partilerinin genel başkanları bilmiyor mu? Biliyor. Niye o zaman hala iş birliğine, seçim birlikteliğine devam ediyorlar? Seçimi kazanmak için. Başka çareleri olmadığını düşünüyorlar.”

Memleket Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de Meclis’te düzenlediği basın toplantısında “Teröristle fotoğrafı olan vekil, dağ ile irtibatı olan siyasi parti olmaz.” dedi.

CHP’Lİ ALTAY, SORULUNCA CEVAP VERDİ

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, basın toplantısında gazetecilerin sorusuna “Hiçbir siyasetçinin ve siyasi partinin terör örgütleri ve teröristlerle ilişkisini, irtibatını tasvip etmemiz mümkün değil” yanıtı verdi.

ŞEHİT AİLESİNİN TEPKİSİ

Terörist Volkan Bora’nın faaliyet yürüttüğü bölgede şehit olan Jandarma Er Mücahit Şimşek’in babası Adem Şimşek, “Bu insanlar, Meclis çatısı altında, milletin koltuğunda otururken PKK’yı savunuyorsa bizim bunlarla da mücadele etmemiz lazım. Milletvekili de olsa bu insanların kanun çıkartılıp yargılanmasını istiyorum” diye konuştu.

Şehidin annesi Özlem Şimşek ise “Kimse bizim devletimizi bölemeyecek. Benim kanım, vatanıma feda olsun. Bir Mücahit değil, 10 Mücahit’im feda olsun” dedi.

Milletvekili Güzel ile teröristin fotoğrafını görünce şaşırdığını anlatan anne Şimşek, “Fotoğrafı görünce şok şaşırdım. Onun gri bültenle arandığını da duymuştum. Oğlumun isminin olduğu bombalarla o teröristlerin etkisiz hale getirildiğini görünce mutlu oldum. Allah’ın izniyle bizi kimse bölemez. Biz yavrumuzdan ayrıldık ama Allah başka kimseye evlat acısı yaşatmasın.” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.