“Tekrar Özümüzü Aradığımız Bir Dönem Yaşıyoruz”

“Tekrar Özümüzü Aradığımız Bir Dönem Yaşıyoruz”
Yayınlama: 23.09.2021
A+
A-

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Batı’ya benzemek adına yerel kültürlerin unutulduğunu hatırlatarak, “Neslimizin özünden kaçtığı bir dönemden tekrar özünü aradığı bir dönemi yaşıyoruz” dedi.

Edremit ilçesinde Coğrafi İşaretlerde Farkındalığın Artırılması Projesi Bölge Toplantısı düzenlendi. Toplantının açılışında katılımcılara Tarım ve Orman Bakanlığı Stratejik Pazarlama Daire Başkanlığı’nca hazırlanan kısa film izletildi.

“YÖRESEL KÜLTÜR, BİR ULUSUN ZENGİNLİĞİDİR”

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, burada yaptığı konuşmada, bir ulusu, bir toplumu zengin kılan onun yerel ürünleri ve yöresel kültürü olduğunu söyledi.

Her tescil edilen ürünün mutlaka korunması gerektiğini belirten Bilmez, şunları kaydetti:

“Batıya benzemek adına yerelimizi yok ettik, yok etmeye çalıştık. O güzelim kilimlerimizin ve halılarımızın plastik kilimlerle değiştirildiği günleri daha unutmadık. Tereyağının çarşıdan alındığı, bitkisel yağlarla eritilip karışık kullanıldığı günleri, ‘Hakiki balı kendim ürettim’ diyen çiftçiyi de unutmadık. 

Tekrar batıdan esen rüzgarla eski kilimlerimizi, eski tereyağımızı ve eski balımızı arıyoruz. Neslimizin özünden kaçtığı bir dönemden tekrar özünü aradığı bir dönemi yaşıyoruz. Meslek odalarımız, üniversitelerimiz el ele verip ürünlerimizi tek tek tescil ediyor. Bu çalışma çok anlamlıdır. 

YENİLİKLERE DE AÇIK OLUNMALI

Türkiye’de ilk coğrafi tescil işaretini alan bal Pervari balıdır ama çok kısa bir süre sonra maalesef o belgeyi kaybetti. Tescil belgesini alan meslek odalarımızın ve üniversitemizin el ele verip o ürünü yaşatması hepsinden daha önemlidir. Van kahvaltısında verilen tereyağının analizinde margarin çıkıyorsa kendimizi sorgulamamız gerekiyor. Hem kahvaltımıza ve geçmişimize sahip çıkacağız hem de dünyayla entegre olmaya çalışacağız. “

Yeniliklere de açık olunması gerektiğini belirten Bilmezi “Eski ürünleri yeni pazarlama teknikleriyle tabii ki pazarlayacağız. Peynirimizi gıda maddelerinin konulması yasak olan plastik ambalajlarda piyasaya sunmamamız gerekiyor. Evde ürettiğimiz koyun yoğurdunu deterjan kutusunda piyasaya sunmamamız gerekiyor. Bu anlamda ciddi bir bilinçlenmeye ihtiyacımız var” dedi.

“ÜRÜNLERİMİZİ KORUYORUZ”

Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Stratejik Pazarlama Daire Başkanı Cihan Nazlı ise Van’da coğrafi tescillerin alınması ve yaşatılması konusunda ciddi bir çabanın olduğunu belirtti.

Düzenledikleri toplantılarda coğrafi işaretin önemini, kırsal kalkınmaya etkisini ve ürünlerin ticarileşme süreçlerinin anlattıklarını dile getiren Nazlı, “Ürünlerimizi koruyoruz, tescil alıyoruz. Tescil sürecini mutlaka Avrupa Birliği Platformu’na taşıyarak ürünlerimizin uluslararası düzeyde değer kazanmasını, ticarileşmesini ve üreticimizin bu yolla kazanmasını sağlıyoruz. Üreticilere, tüketicilere ve paydaşlara coğrafi işaretin konusunu ve öneminin anlatarak, bu değerin yaşatılması için çalışmalar yürütüyoruz” bilgisini verdi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli de şehrin kültürel zenginliklerini yaşamak ve bu zenginlikleri gelecek nesillere aktarmak anlamında düzenlenen bu tür toplantıların önemli olduğunu aktardı.

VAN’DA 10 ÜRÜNE COĞRAFİ İŞARET

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş da Türk Patent ve Marka Kurumu’nun envanterine göre Türkiye’de coğrafi işaret alabilecek ürün sayısının 2500’e yakın olduğunun anlattı.

882 ürünün tescilinin yapıldığını dile getiren Görentaş, “Van’da 10 üründe coğrafi işaret alındı. 8 ürünün Türk Patent Enstitüsü’nde değerlendirme süreci devam etmektedir. 13 ürün için çalışmalar sürdürülmektedir” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.