Tarımda Modernizasyon Günden Güne Artıyor

Tarımda Modernizasyon Günden Güne Artıyor
REKLAM ALANI
10.08.2021
81
A+
A-

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya’da kuraklığın olumsuz sonuçlarını minimize etmeye çalıştıklarını belirterek, devletin desteğiyle Türkiye’de tarımda modernizasyonun günden güne arttığına dikkati çekti.

Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında temin edilen tarım makinelerinin Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne teslim töreni düzenlendi. Törene Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Vali Mustafa Masatlı ile Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale ve diğer ilgililer katıldı.

Vali Masatlı törende yaptığı konuşmada, son 18 yılda Türkiye’nin tarımdan ticarete, turizmden sanayiye, sosyal hizmetlerden sağlığa kadar her alanda büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını anlattı.

“KURAKLIĞI MİNİMİZE EDİYORUZ”

Bu süreçte Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üreticilere her alanda destek olduğunu ve Türkiye genelinde tarımda modernizasyonun günden güne arttığına işaret eden Masatlı, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız Başkanlığındaki hükümetimiz de çiftçilerimizin neye ihtiyacı varsa, hangi proje desteklenmesi gerekiyorsa o konuda gereğini yapmaktadır.

Ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesi de vatandaşlarımızın elindeki ekipman ve malzemeyi tam kapasiteyle kullanamamasıdır. Devletimiz bu noktada çiftçimize ciddi ölçüde destek olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Bizde tarım alanında bu yıl kuraklık yaşayacak alanlarda ürün desenini değiştirdik. Mısır ekimini yarıya indirip, onun yerine 2.4 milyon TL’lik tohum desteğiyle ayçiçeği ekimini teşvik ettik. Diğer ekilen ürünlerle beraber Türkiye’nin en kurak illerinden biri olarak, kuraklığın olumsuz sonuçlarını minimize etmeye çalıştık.”

YÜZDE 100 HİBE DESTEĞİ

Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin çalışma ve projeleriyle çoğu illere örnek olduğunu ifade eden Vali Masatlı, “Birliğimiz çiftçilerimize destek olmak için gayretle çalışmaktadır. Bizde kendilerine ihtiyaç duydukları alanlarda gereken desteği vermekteyiz. Bugün de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde 100 hibe desteğiyle 385 bin TL bedelle temin edilen tarımsal ekipmanları birliğimize teslim ediyoruz” diye konuştu.

Törende daha sonra proje kapsamında temin edilen tarım makineleri teslim edildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.