Tarihi Sarı Mektep’te Restorasyon Çalışmaları Başladı

Tarihi Sarı Mektep’te Restorasyon Çalışmaları Başladı
REKLAM ALANI
02.09.2021
66
A+
A-

İçerisinde tescilli birçok kültürel yapının bulunduğu Gümüşhane’nin eski yerleşim yeri olan Süleymaniye Mahallesi’ndeki önemli kültürel yapılardan bir tanesi olan Sarı Mektep’te restorasyon çalışmaları yürütülüyor.

Osmanlı döneminde yapılan ve halk arasında “Sarı Mektep” olarak bilinen okul binası, tarihi Süleymaniye Mahallesi’ndeki taş işçiliğin en güzel örneklerinden biri.

Yıllardır restore edilmeyi bekleyen ve Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek’in yoğun gayretleriyle projesi tamamlandı ve ihaleye çıkıldı.

Restorasyon çalışmasının başlamasına ilişkin bilgi veren Vali Kamuran Taşbilek, Süleymaniye’deki 142 yıllık sivil mimari yapının önemli ve tarihi eserlerden biri olduğunu belirtti.

HALKIN HİZMETİNE SUNULACAK

Taşbilek, restorasyona ilişkin şunları kaydetti:

“Yapılacak olan restorasyon çalışmaları ile yapının taşıyıcı ayakları, binanın zarar gören duvarları, kalem işleri, elektrik ve aydınlatma tesisatı yapılarak Kent Belleği Müzesi ve kitap kafe olarak halkımızın hizmetine kazandırmayı düşünmekteyiz. 

Proje, Süleymaniye Mahallesi’ne çok büyük değer katacak. Süleymaniye’de gerçekleştirilen, tarihi ve kültürel mirası koruma çalışmaları kapsamında yapımı devam eden ve planlanan restorasyon ve restitüsyon çalışmalarının hızlı, nitelikli ve amacına uygun tamamlanması için tüm kurumların çalışmalarını yakınen takip etmekteyiz.” 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.