Tarihi Mezarlık, Bakımsızlıktan Harabeye Döndü

Tarihi Mezarlık, Bakımsızlıktan Harabeye Döndü
Yayınlama: 09.09.2021
A+
A-

Evveliyatı Osmanlı İmparatorluğu’na dayanan Sarıyer’deki Kireçburnu Mezarlığı, ilgisizlikten can çekişiyor. Bazı mezarlar yok olurken, 200 yıl önceki kabirlerin üzerine yeni mezarlar yapıldı.

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı’nın sorumluluğunda olan, Osmanlı dönemine ait mezarların da yer aldığı Kireçburnu Mezarlığı, bakımsızlık nedeniyle atıl kaldı.

Bakımı yapılmayan birçok mezar yeri kaybolmaya yüz tuttu. Mezar taşlarının çoğunun kırılmış ve yerinden sökülmüş olduğu, 1800’den kalma mezarların üzerine de yeni mezarlar yapıldığı görüldü.

Kaderine terk edilen bazı mezarlardan geriye ise sadece mezar taşları kaldı.

“BAŞVURDUK, SONUÇ ALAMADIK”

Çevre sakinlerinde Abrek Ertuğrul Keçeci, defalarca mezarlığın restore edilmesi için başvuru yaptıkları halde sonuç alamadıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Burasının hali gerçekten içler acısı durumda. Burası eski bir Türk mezarlığı, içinde önemli şahsiyetlerden de mezarı olanlar var. Ben küçükken daha sağlam durumdaydı mezarlar. Fakat gün geçtikçe, kendi haline bırakıldığı için yıkıldılar, atıl kaldılar. Bunun için defalarca başvurular oldu ama hiçbirinden karşılık alınamadı.”

“İSİMLERİ UNUTULMASIN”

Mezarlığın tarihimize, kültürümüze ait emanetler olduğunu ifade eden Keçeci, “Mezarlığın bu hale gelmiş olması gerçekten çok üzücü. Bunların hala sağlam durumda olanlar var, restore edilmeye müsait halde olanlar var. Üzerine mezar yapılmış olsa da mezar taşı duranların en azından bu tarihle ilgilenenler için, isimleri unutulmasın, belki birisi dua eder. Bir taşın bile sağlam, burada ayakta kalması çok önemli” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.