Suriye’nin Geleceğine Türk Eli

Suriye’nin Geleceğine Türk Eli
REKLAM ALANI
07.07.2021
105
A+
A-

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Fırat Kalkanı Harekatı ile özgürleştirilen Suriye’nin Bab ilçesinde iki ay sürecek eğitim verilecek.

Projenin açılışı için Bab ilçe merkezindeki Tarık Bin Ziyad İlkokulu’nda tören düzenlendi. Törene, Gaziantep Vali Yardımcısı Anıl Alkal, bölgenin yerel meclis üyeleri ile Bab ilçesinin önemli isimleri iştirak etti.

Gaziantep Vali Yardımcısı Alkal düzenlenen törende yaptığı açıklamada, TSK’nın sınır ötesinde düzenlemişl olduğu Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yaptıkları incelemelerde bölge halkının eğitimden uzak kaldığını gördükleri için böyle bir projeyi başlattıklarını söyledi.

Bab ve çevresindeki okullarda 68 bin öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Anıl Alkal, son 10 yılını çatışmalarla, anlaşmazlıklarla, savaşlarla geçiren bu nedenle eğitimden uzak kalmış bilgiye aç insan sayısının giderek arttığını dile getirdi.

​​​​​​​Alkal, yapılan araştırmalarda, halkın okuma yazma kabiliyetinden dahi uzak kaldığını tespit ettiklerine dikkati çekerek, “(Yerel) Meclis başkanlarımız ve eğitimden sorumlu danışmanlarımız sağ olsunlar gayret göstererek, bu projeye katılımın artması konusunda büyük çaba sarf etti” ifadelerini kullandı.

Kursiyerlerin çoğunluğunu kadınların oluşturduğuna işaret eden Alkal, “Hanım kursiyerlerimiz, okullarımızda eğitim görerek okuma yazma eğitimlerini yaz sonuna kadar tamamlayıp, evlerinde çocuklarına daha iyi bir eğitim verme imkanı bulacak” diye konuştu.

Çocukların ilk eğitimi annelerinden aldığını belirten Alkal, şunları kaydetti: “Burada eğitim alan çocuklar, geleceğe daha güvenli ilerleyecek, daha sağlam yere basacaktır. Suriye’nin geleceğini inşa edecek nesli, buradaki hanım kardeşlerimiz yetiştirecek. Son yıllarda belki de dünyada terör nedeniyle çok acı yaşayan millet, Suriye halkı oldu. Terörün zemin oluşturduğu en uygun yer, bilgisizlik ve cehalet. Bu anlamda okuma yazma kursunun bu mücadelede atılan büyük bir adım olduğunu düşünüyoruz.”

Kursiyerlerden Esma İbrahim de “Buraya öğrenmeye geldik. Kur’an-ı Kerim’i okumasını öğrenerek ezberlemeyi temenni ediyoruz. Okumak için çok istekliyiz” şeklinde duygularını dile getirdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.