Suluova Besi Sanayisi Dünya Standartlarında

Suluova Besi Sanayisi Dünya Standartlarında
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.11.2021
71
A+
A-

Türkiye’nin ilk ve en büyük tarıma dayalı ihtisas besi organize sanayi bölgesi olan dünya standartlarındaki Suluova, yeni genişleme çalışmalarıyla kapasitesini artıracak.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, hayvancılıkta üretim, kesim ve enerji alanında ekonomik döngünün tamamının karşılandığı 95 hektarlık alanda yüzde 100 doluluk oranına ulaşan Suluova Tarıma Dayalı İhtisas (TDİ) Besi Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) genişleme kararı verilen ilave alanıyla kapasitesini yaklaşık 2 katına çıkaracağını açıkladı. 

Suluova TDİ Besi OSB’deki özel sektörün işlettiği modern et entegre tesisinden Çin ve Orta Doğu ülkelerine ihracat yapıldığını kaydeden Vali Masatlı, “Burası Türkiye’nin en büyük besi organize sanayi bölgesi. Genişleme çalışmasıyla birlikte Avrupa’nın en büyükleri arasına girmeyi hedefliyoruz” dedi.

10 BİN HAYVAN YETİŞTİRME KAPASİTESİ

31 besi, 3 sanayi parseli olmak üzere 10 bin büyükbaş hayvan yetiştirme kapasitesine sahip Suluova TDİ Besi OSB’de faaliyet gösteren modern et entegre tesisinde günlük ortalama 400 büyükbaş hayvan kesiminin yapılabildiğini belirten Masatlı, “Bu tesisimiz dünyanın en iyi tesislerinden bir tanesi. O tesisimizle de övünüyoruz. Çin ve Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere her tarafa buradan et gönderiyoruz” diye konuştu.

Suluova TDİ Besi OSB’de 63,5 hektarlık ilave alanda kısa sürede hayata geçmesi planlanan yatırımların faaliyete başlamasıyla birlikte büyükbaş hayvan varlığının 18 bine çıkarılmasının öngörüldüğüne değinen Masatlı, Suluova’yı Türkiye’nin kırmızı et merkezlerinden biri haline dönüştürme yolunda çalışmaları sürdüğünü söyledi.

DÜNYA STANDARTLARINDA

Büyüklüğü ve etkinliğiyle dünya standartlarında üretimden kesime, atıkların enerjiye dönüştürülmesinden tarımsal gübre olarak kullanıma sunulmasına kadar ekonomik döngünün tamamının karşılandığı bölgedeki biyogaz tesisi Türkiye’de tek noktaya kurulu en yüksek kapasiteye sahip olması açısından bir ilk olma özelliği taşıyor. 

Tesiste atık gübreler 2019 yılından bu yana elektrik enerjisi üretiminde kullanılıyor. Bu yolla 52 bin hanenin elektrik enerjisi karşılanırken ülke ekonomisine yıllık 7 milyon 580 bin dolar katkı sağlanıyor.

Üretim, kesim ve enerji gibi döngülerin yanında birde hayvan sağlığı merkezi bulunan Suluova TDİ Besi OSB’de aşılama, laboratuvar tetkikleri, hayvan kayıtları, büyükbaş hayvan ithalatı takipleri ve veteriner hizmetleri yerinde sunuluyor. Hayvan sağlığı ve hastalıkları, sürü yönetimi, hayvan bakım, besleme ve rasyon hazırlama gibi konularda teknik danışmanlık hizmeti veriliyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.