Sudan’da protestocular karargaha girdi

Sudan’da protestocular karargaha girdi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 06.04.2019
167
A+
A-

Sudan’da 4 aydır süren protestolarda göstericiler ordu karargahına girdi. Orduya Yönetimi devirmesi ve krize müdahale etmesi çağrısında bulunulduğu bildirildi.

Sudan’da 4 aydır yapılan protestoların en büyüğü başkent Hartum’da gerçekleşti. Yüzlerce gösterici ilk kez ulusal ordunun merkez yerleşkesine girdi. Görgü şahitleri, bina etrafında toplanan protestocuların, orduya Beşir yönetimini devirmesi ve ülkedeki krize müdahale etmesi çağrısında bulunduğunu ifade etti.
Sudan Meslek Odalarının (SPA) çağrısı üzerine yapılan gösteri, aynı zamanda ülkede 1985’te kansız darbeyle görevden alınan Cumhurbaşkanı Cafer Muhammed el-Numeyri’nin devrilişinin yıl dönümüne denk geldi.

Eski başbakan istifaya çağırmıştı

Beşir hafta içinde yaptığı açıklamasında ülkede siyasi ve ekonomik reformları hayata geçireceğini sözü verirken, eski başbakanlardan Ümmet Partisi Genel Başkanı Sadık el-Mehdi, Beşir’e yaptığı istifa çağrısını yinelemişti.

Çok sayıda kişi hayatını kaybetti

Sudan’da hayat pahalılığı, yakıt ve nakit sıkıntısına tepki olarak ve Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in görevi bırakması talebiyle 19 Aralık’tan bu yana rejim karşıtı gösteriler düzenleniyor.
Ülkede 22 Şubat’ta bir yıl süreyle OHAL ilan edilmiş, meclis 11 Mart’ta oy çokluğuyla aldığı kararla OHAL süresini 6 aya düşürmüştü.
OHAL’den 3 gün sonra çıkarılan kararnamelerle de izinsiz gösteri, yürüyüş ve grevler yasaklanmıştı.
Gösteriler OHAL sonrasında da sürerken protestolarda hükümete göre 32, Uluslararası Af Örgütüne göre 51 kişi hayatını kaybetti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.