Sudan’da darbe! Ordu yönetime el koydu

Sudan’da darbe! Ordu yönetime el koydu
Yayınlama: 11.04.2019
A+
A-

Sudan’da Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in tutuklandığı bildirildi. Savunma Bakanı Avad bin Avf, ordunun ülke yönetimine el koyduğunu ve 2 yıllık geçiş döneminin başladığını bildirdi.

Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, devlet televizyonundan darbeyi duyurdu. Yaptığı açıklamada, Sudan Yüksek Askeri Konseyinin yönetime el koyduğunu ve Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in tutuklandığını duyurdu.

Sudanlı aktivistler ise Savunma Bakanı Avad bin Avf’a karşı gösterilerin devam edilmesi çağrısında bulundu.

Radyo ve Televizyonlar ele geçirildi

Sudan’da Cumhurbaşkanlığı Sarayını kuşatan ordu, devlet televizyonu, radyosu ve ülkenin resmi haber ajansı SUNA’ya da girdi.

Askerlerin müdahalesiyle devlet televizyonu ve radyosunda sabahın erken saatlerinden itibaren ulusal marşlar ve şarkılar yayınlanmaya başlandı.

Öte yandan, Muhalif Sudan Meslek Odalarının (SPA) çağrısına uyan binlerce Sudanlı, başkentteki ulusal ordu karargahına doğru ilerledi.

Sudan’da hayat pahalılığı, yakıt, nakit sıkıntısına tepki olarak ve Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in görevi bırakması talebiyle düzenlenen protestoları devam ediyor. Başkent Hartum’daki ordu karargahı binası önünde 5 gündür oturma eylemi yapan göstericiler, protestolarını sürdürdü. ( Stringer – Anadolu Ajansı )

Parti liderleri gözaltına alındı

Sudan’da siyasi kaynaklar, askerlerin iktidardaki Ulusal Kongre Partisi liderlerini gözaltına almaya başladığını belirtti.

İktidardaki Ulusal Kongre Partisinin 100’den fazla yöneticinin Sudan istihbaratı tarafından tutuklandığı bildirildi. Tutuklananlar arasında partinin Başkanı ve eski Savunma Bakanı Abduurrahim Muhammed Hüseyin’in de bulunduğu öğrenildi.

“Bütün siyasiler serbest bırakıldı”

Sudan Güvenlik ve istihbarat birimleri “Ülke genelinde bütün siyasiler serbest bırakıldı” açıklamasını yaptı.

Uçak seferleri durduruldu

Sudan basınındaki haberlere göre, olayın ardından başkent Hartum’daki havalimanında uçuşlar durduruldu, sadece inişlere izin veriliyor.

Sudan’ın başkenti Hartum’daki Genelkurmay Başkanlığı karargahında silah sesleri duyuldu.

Karargahın çevresinde bulunan görgü tanıkları, silah seslerinin birkaç dakika sürdüğünü belirtti.

Silah seslerinin bir çatışmadan mı yoksa ordunun iktidara el koyduğu yönündeki haberlerin sevinç ifadesinden mi kaynaklandığı bilinmediği kaydedildi.

“Kriz askeri darbeyle çözülemez”

Öte yandan Sudan Meslek Erbabı Birliği ise krizin askeri darbe yoluyla çözülemeyeceğini açıkladı.

30 yıllık Beşir dönemi sona erdi

Eski Sudan Cumhurbaşkanı, Mareşal Ömer Hasan Ahmed el-Beşir, 1 Ocak 1944’te başkent Hartum’un kuzeyindeki Nil Nehri eyaletine bağlı Şendi kentinde doğdu.

İlkokul eğitimini burada alan Beşir, daha sonra ailesiyle Hartum’a taşınarak ortaokul eğitimini burada tamamladı. Ailesi bedevi olan el-Bedairya el-Dahmashya kabilesinden Beşir, ilk evliliğini de kuzeni Fatma Halid ile yaptı.

Sudan ordusuna 1960 yılında katılan Beşir, Mısır, Malezya ve Pakistan’da askeri eğitimler aldı. 

Beşir 1973’te, Mısır’ın Suriye ile İsrail’e saldırdığı savaşta Mısır ordusunda görev yaptı. Birleşik Arap Emirlikleri’nde 1975’te ataşelik yapan Beşir, 1981’de Sudan’a dönerek askeri görevlerini sürdürdü.

Ülkede 1989’da Beşir’in tuğgeneral rütbesiyle görev yaptığı Sudan ordusu kansız darbeyle hükümeti devirdi.

Geçiş dönemi için kurulan yürütme ve yasama organı Ulusal Kurtuluş Devrimi Komutanlığı Konseyinin başkanı olan Beşir, 16 Ekim 1993’te kendini cumhurbaşkanı olarak atadı.

Beşir, 1996, 2001, 2010 ve 2015’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle ayrıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.