Spor ve Sanat Vali/Kaymakamların İşi mi?

Spor ve Sanat Vali/Kaymakamların İşi mi?
Yayınlama: 31.08.2022
241
A+
A-

Her ilin ve ilçenin kendine özgü sorunlarının olduğu bir gerçek. Hatta yakın ilçelerin sorunları bile ayrı olduğu biliniyor.

O halde illerin sorunlarının birbirine benziyor olmasını bekleyemeyiz. Lakin il ve ilçe ayrımı yapmadan bir sorunda hem fikir olacağımızı düşünüyorum. Gençlik meselesi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bu konudaki fiziki yapı başarısını göz ardı etmek nankörlüğün ötesinde bir davranış olur. “Hadi canım burada da mı” diyeceğimiz ilçelerde bile yüzme havuzlarının olması artık şaşırtıcı gelmiyor.

Bu yatırımların doğru bir şekilde kullanılması Vali, Kaymakam ve Başkanlara kalıyor elbette.

Yetenek konusuna gelince bu toprağın her m2 balçığında var yetenek.

UYAFA TAKIMI

Daha önce UYAFA adını duymamış olabiliriz ama Şırnaklı gençlerin Barcelona’da ikinci oldukları haberini hatırlarız belki.

Şuan ki Emniyet Genel Müdürümüz Mehmet Aktaş Şırnak Valisi, Küçükçekmece Kaymakamı Turan Bedirhanoğlu Şırnak Kayyımı idi.

Geleceğimiz olan ve Z kuşağı diye (ötelediğimiz) gençlere el uzatıldı.  Bu gençler 2018 Barcelona’da dünya ikincisi oldular.  Bir önceki sene 13 yaş altı kategorisinde dünya şampiyonu olmuşlardı.

GÜRPINAR’TA YAŞANAN BAŞARI

Bugün Ankara’da İller İdaresi’nde Daire Başkanı olan Osman Doğramacı Van ili Gürpınar ilçesinde Belediye Başkan V. İken daha önce farklı dallarda kullanılan ama sonra atıl halde duran 1000m2 binayı önce Güreş salonuna çevirir sonra Karate ve Tekvando ekler. Buraya gelen çocuklarımız güreşte, Tekvando dalında Türkiye ve dünyada uluslararası başarıya imza atarlar.

Buraya küçük bir yapıcı eleştiriyi eklemekte fayda var. Gürpınar’da yapılan Gençlik merkezi Gürpınar gençliğine yetmezken dar gelirken bazen 5 bin nüfuslu ilçelere yapılan gençlik merkezleri israf oluyor diyebiliriz. İlçenin tamamını doldursanız salonun yarısı boş kalacak. Bu durum siyaseten Ankara’da güçlü olanlar açısında başarı sayılıyor olsa da aslında başarısızlık olarak kabul edilmeli.

ÖĞRETMENLERLE BERABER KURULAN GENÇLİK MERKEZİ

Ağrı ili Eleşkirt ilçesine yaklaşık 2 sene önceden gittiyseniz orada muhteşem diyebileceğimiz bir Gençlik Sanat Merkezi’ni görmüşsünüzdür. Şimdi o merkezin yerinde yeller esiyor.

Şuan Rize Vali Yardımcısı olan Gülhani Ozan Sarı öncesinde Eleşkirt Kaymakamı idi. Eleşkirt Ağrı ilinde çok farklı bir ilçe konumundadır. Tayin dönemi Ağrı’da en cazip ilçedir hem il merkezine olan yakınlığı hem Horasan’a doğru Erzurum yolunda olması nedeniyle.

Kaymakam Sarı ilçede atıl bir şekilde duran binayı Gençlik Sanat Merkezi yapmaya karar verince ilçedeki öğretmenlerle görüşür. Öğretmenler böyle bir merkezin ilçedeki gençler açısında paha biçilmez değerde olacağını söylerler ama bununla kalmazlar. Gönüllü olan öğretmenler neredeyse binayı iç mimar olarak yeniden inşa ederler. Duvarlarına çizilen resimlerden Grafiti dahil muhteşem bir merkez haline gelir. Hatta yeri gelmişken şu ince ama önemli detayı atlamayalım. Saz, bağlama, Gitar vb gibi enstrümanların durduğu oda sıcaklığı ve nemi ayrı özellik taşırmış. Bunu bile düşünerek odalar o şekilde yer ve konum olarak ayarlanır.

Eleşkirtli olan Prof. Erol Parlak hocadan bir ortamda Gençlik Sanat Merkezinden sitayişle bahsettiğine şahit olmuştum.

Bir kaymakamın atıl, harabe olarak duran binaya küçük dokunuşu ile şenlenmesinden daha güzel ne olabilir ki.

Şuan o merkez İlçe Gençlik Merkezine taşındı, Gençlik Sanat Merkezi ADEM bünyesinde çok önemli olan dikiş nakış, Ebru vb kurslar için kullanılıyor. Bazı hizmetler hatıraları ile kıymetlidir.

SİVAS’TA FUTBOL BAŞARISI

Şuan ki Şanlıurfa Valimiz Salih Ayhan Sivas’ta görevli iken çocuk ve gençlere yönelik ciddi bir Sivas Spor kampanyası başlatmıştı. Tribünlerden dalga dalga yayılan tezahüratları internetten bulup izleyebilirsiniz.

Çocukların ve gençlerin stada girişteki sevinçleri, gol sonrası haykırışları unutulur mu hiç!

Sporun her hangi bir dalında meşgalesi olan çocuk bir anlamda kurtarılmış gelecek dememiz çok mu iddialı olur.

KAYSERİPOR MAÇI

Kayseri Valimiz Gökmen Çiçek önceki görev yeri olan Afyonkarahisar’da Afyonspor için kampanya başlatmış ve tribünler rengarenk olmuştu.  Geçen hafta Kayseri’de futbol maçı öncesi şehire duyuru yapmıştı Vali Çiçek.

Maçı izleyenler görmüştür ki tribünler sahadaki oyunculara tezahüratları ile destek vermesinin ardından 3-0 gibi net bir skorla maçı kazandılar.

Önümüzdeki haftalarda tribünlerin tamamının gençlerle dolu olmasını görmemiz sürpriz olmayacaktır.

Evet sanatın ve sporun her dalı gençlerimiz için önemli.. Onların madde bağımlılığından kurtulmalarında büyük bir etken. Bu başarılarda emeği olan ismi bilinen bilinmeyen herkese vatandaş olarak can-ı gönülden teşekkürler.

Spor da bile küçücük dokunuş ile büyük başarıya imza atan Mülki İdare Amirleri için o zaman ne diyoruz… #İyikiMiaVar

Devamı Gelecek..

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.