Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Olan Anısını Anlattı

Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Olan Anısını Anlattı
REKLAM ALANI
26.10.2021
72
A+
A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kadın Muhtarlar Derneği 3. Genel Kongresi’nde anlattığı anısında, 2014 yılındaki seçimler sırasında ilk 5’te hiçbir kadının olmaması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o ilk 5 sıraya kadın isimlerin konulması talimatı verdiğini belirtti.

Bakan Soylu, Ankara Gölbaşı Vilayetler Evi’nde gerçekleştirilen ‘Kadın Muhtarlar Derneği 3’üncü Genel Kongresi’ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Soylu, “Bizim kültürümüzde, gündelik hayatımızda sıkça kullandığımız bir duamız vardır; iyi ve yararlı bir iş yapan birini duyduğumuz zaman, ‘Allah sayılarını arttırsın’ deriz. İçişleri Bakanlığı olarak, aynı duayı kadın muhtarlarımız için de her zaman yaptığımızı, samimiyetle ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

KADIN MUHTAR, VERİMLİLİK AÇISINDAN AVANTAJ

Soylu, 2004 yılında Türkiye’de sadece 117 kadın muhtar bulunduğunu, günümüzde bu rakamın bin 123 olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Sizler de takdir edersiniz ki toplam 50 bin 340 muhtarımız içinde, bu sayı arzu ettiğimiz seviyede değil. Bunu daha yukarılara çekmemiz lazım. Öte yandan, tüm muhtarlarımız arasında lise mezunu oranı yüzde 16, kadın muhtarlarımız içinde ise yüzde 35,3’tür; yüksekokul ve lisans mezunu olanların oranı tüm muhtarlarımızda yüzde 2,7, kadın muhtarlarımızda ise yüzde 13,9’dur. 

Kadın muhtarlarımızın sayısının artması, sadece istatistik açıdan değil, muhtarlık hizmetlerindeki verimlilik açısından da ciddi bir avantajdır ve burada seçmenlerimiz açısından da hiçbir tereddüt olmamalıdır.” 

“SOSYAL ALANDA SÖZ SAHİBİ OLMALILAR”

Daha sonra, ‘İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız kızmaz’ diyerek bir hatırayı paylaşan Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sanırım 2014 yılı seçimleriydi. Siyasette erkek ağırlığı fazladır. Sayın Cumhurbaşkanımız bize o zamanlar, ilk 3’te her zaman kadınlara yer verilmesi yönünde talimat verirdi. Bir büyükşehir belediye başkanı adayımız, listede kadınlara ilk 10’da çok az yer vererek, meseleyi kendi başına hallettiğini düşünüyor. 

Sayın Cumhurbaşkanımız toplantıda, ‘Şu ilin listesini verir misiniz?’ dedi. Listede 1 erkek, 2 erkek, 3 erkek, 4 erkek, 5 erkek gördü. Bunun üzerine Cumhurbaşkanımız, ‘Şu 5 erkeğin adını çıkarıp yerine kadın ekleyin’ dedi. ‘Bu listeyi kim yazdı?’ diye de sordu. Ardından da ‘Ben hakkımı kadınlardan yana kullanıyorum’ dedi. 

Oluşturmak istediğimiz farklı bir iklim var. Sosyal alanda kadınların daha çok söz sahibi olmasının önünü açmak istiyoruz.”

MUHTARLARA YILLIK İZİN HAKKI

Soylu, halihazırda 85 kadın mülki idare amirinin olduğunu ve bunların 53’ünün 15 Temmuz sonrasında göreve başladığını belirtti.

Bakanlık bütçesinden 2010 yılı rakamlarına göre destek sağlanan kadın temalı dernek projelerinin sayısının sadece 2, yardım tutarının 145 bin lira olduğunu kaydeden Bakan Soylu, “Bunu her yıl katlayarak arttırdık ve şu anda 2021 yılı için destek verdiğimiz kadın temalı proje sayısı 25, destek miktarı da 3 milyona yakın. Son 10 yılda destek verdiğimiz bu tarz proje sayısı toplam 199, verdiğimiz proje destek tutarı da 15 milyona yakındır. Dolayısıyla bu ve benzeri adımlarla, aslında oluşturmak istediğimiz farklı bir iklim var. Tıpkı mazimizden verdiğimiz örnekler gibi, sosyal alanda kadınlarımızın daha etkin olmasının, daha çok söz sahibi olmasının, kadınlarımızın vicdanının, gayretinin, becerilerinin gündelik hayatımıza daha çok yansımasının önünü açmak istiyoruz” diye konuştu.

Özellikle muhtarların talepleri doğrultusunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat öncülük ettiği yeni düzenlemeye ilişkin de bilgi veren Soylu, “Bunlardan birisi de hem muhtarlarımıza bir aylık ‘yıllık izin hakkı’ hem de kadın muhtarlarımıza doğumdan önce ve sonra ‘analık izin hakkı’ verilmesi düzenlemesidir” ifadelerini kullandı.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEYE DESTEK İSTEDİ

Bakan Soylu, özellikle kadın muhtarları, bazı temel projelerinde yanlarında görmeyi arzuladıklarını işaret ederek, “Bunlardan en önemlilerinden birisi, ‘En İyi Narkotik Polisi Anne’ projemizdir” dedi.

Yapılan saha araştırmalarına ilişkin istatistikleri paylaşan Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Gençlerin uyuşturucuyu çoğunlukla evlerinde kullandığını, uyuşturucu kullanan gençlerin annelerinin mesleği sorulduğunda yüzde 90 oranında ev hanımı cevabını verdiklerini fark ettik. Allah göstermesin, hepimizin başına gelebilecek bir felakettir. Onun için anneleri uyuşturucu konusunda bilinçlendirmek istedik. 

Uyuşturucu kullanmaya başlayan genç nasıl anlaşılır, bu tehlike nereden çocuğumuza yanaşır, nasıl bulaşır, nelere dikkat etmek gerekir, bunları anlatıyoruz. Kadın muhtarlarımızdan buradan rica ediyorum; mahallelerinde bu konuda gayret göstersinler. Bu proje kapsamındaki faaliyetlerimizde geçen yıl 20 bin kişiye ulaşmıştık, bu yıl halen 101 bin kişiye ulaştık ama bu yeterli değil. Bunu mutlaka yukarılara çekmek durumundayız.”

Soylu, “Kadına yönelik şiddeti önlemeyle ilgili olarak KADES adlı bir aplikasyonumuz var, onu da şu ana kadar indirme sayısı 2,6 milyon, aldığımız ihbar sayısı ise 230 bindir ve bunlardan 130 bin 141’i asıllı ihbardı; gerçekten şiddet tehlikesi olan ihbarlardı ve arkadaşlarımız hızlıca yetişip müdahale ettiler” diye konuştu.

NÜFUS İŞLEMLERİ MUHTARLIKLARDA YAPILACAK 

Bakan Soylu, nüfusu çok yüksek olanlar birimlerden başlayarak, Nüfus Müdürlüğü hizmetlerini muhtarlıklara getireceklerini belirterek, “Yeni bir model kurduk, nüfus idarelerindeki ‘Kiosk’ları modernleştirdik. Onların yerine yeni ‘Kiosk’lar yapıyoruz. Vatandaşlar her türlü işlemi oradan yapabilecek. Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeye gerek kalmayacak. O ‘Kiosk’ üzerinden nüfus cüzdanı müracaatı dahil her işlemi yapabilecekler. Büyük muhtarlıklara bunları kuracağız daha sonra yaygınlaştıracağız” bilgisini verdi.

“HADDİNİZİ BİLİN” DİYEMEDİLER

10 büyükelçinin ‘Osman Kavala’ açıklamasına da değinen ve muhalefetin bu konudaki duruşuna tepki gösteren Soylu, şunları kaydetti:

“Biz, güçlü bir ülkeyiz. Zorlukların yıldırmadığı, bilakis zorlukların bizi güçlendirdiği bir ülkeyiz. Üzerimizde oluşturulmak istenen küresel baskıyı, hepimiz izliyoruz, takip ediyoruz. Düzensiz göçle olsun, terörle olsun, farklı operasyonlarla olsun, bizi bir cendereye sokmak ve yönetmek istiyorlar. 

Burada muhalefetin tavrını üzüntüyle karşıladığımı belirtmek isterim. O, 10 büyükelçiye ‘haddinizi bilin’ deselerdi. Bizim ülkemizin içişlerine karışmak kimin haddine. 

Yıl 2004’tü galiba, Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) serüvenine çok önemli adımı atmak için AB toplantısına gitti. Cumhurbaşkanımız o zaman o toplantıdan, ‘Uçağı hazırlayın dönüyoruz. Bu müzakere burada bitmiştir’ demişti. O dönem Sayın Baykal, Ana Muhalefet Partisi’nin genel başkanıydı. Çıkıp yaptığı açıklamada, ‘Sayın Başbakanı sonuna kadar destekliyoruz. Uçağa binip dönsün. Yaptığı hareket, Türkiye adına onurlu bir harekettir. Biz bunu iç siyasi malzemesi haline getirmeyiz’ dedi.“

Konu memleket olunca, milli mesele olunca hep beraber hareket edilmesi gerektiğine işaret eden Bakan Soylu, “Neyse ki bahsettiğim kişiler Türkiye’nin gücünü görmüş oldular. Biz kendimizi başkalarına yönettirmeyiz. Döviz kurlarına da yönettirmeyiz, 10 büyükelçiye de yönettirmeyiz. Bizi ancak, milletin iradesiyle seçtiği insanlar yönetirler” değerlendirmesinde bulundu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.